Bilindiği üzere POS cihazları, kredi kartı kullanımını sağlayan cihazlar olarak alışverişlerimizde aracı cihazlardı. Sanal marketin gelişmesi ve yoğun talebiliyle birlikte online alışveriş yapan bireylerin çoğalması ise sanal posu doğurdu.

Sanal pos internet siteleri üzerinden korumalı bir şekilde kredi kartıyla ödeme yapılabilmesini sağlamaktadır. Böylece online alışverişler hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Elektronik ticarette aracı rol oynayan sanal pos içinse yeni düzenlemeler geliyor.

Sanal POS’tan vergi alınacak. Elektronik para ödeme işlemleri için yapılan işlemlerde %5’lik bir banka ve sigorta muamelesi vergisi alınmaya başlanacak. Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı bu düzenleme ilerleyen günlerde uygulanma başlanması yakın bir haberdir. BDDK tarafından izni çıkan elektronik para ödeme sistemiyle çalışan kuruluşlara hizmet sağlayan ödeme kuruluşları, için  gerçekleştirilen hizmetler bağlamında  bankerlik değerlendirmesiyle BSMV uygulanacak.

Bütün bu değerlendirmeler neticesindeyse bu ödeme kuruluşları tarafından kullanıcıya sağlanan hizmet için tahsil edilen komisyon, ücret gibi tutarların tamamının vergilendirilmesi düşünülüyor. Yurt dışına bir kısmı veya yurt içinde bir yere bir kısmı şeklinde aktarılmalar vergilendirme için bir fark teşkil etmeyecek.

İnternet üzerinden sanal pos hizmetiyle satış sağlanmasıyla ödeme kuruluşları diyelim ki 100 TL’lik bir ürün satışı gerçekleştiriyorsa, anlaşmalı olduğu firmadan belirli bir komisyon alıyor. Alınan bu komisyon için vergilendirme getiriliyor. Bu vergilendirmenin %5 oranında olduğu belirtilmektedir. Ayrıca ödeme kuruluşları havale hizmetlerinin karşılığında alınan komisyon tutarı da yine BSMV’den hesaplanacak.

Cep telefonu ödemeleri için de komisyon alan ödeme kuruluşları yine aldıkları bu komisyon için de komisyonun %5’i kadar vergi ödeyecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın