Ana SayfaEkonomiİngiltere Hazine Bakanı’ndan İstifa

İngiltere Hazine Bakanı’ndan İstifa

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  İngiltere’de istifa krizi yaşandı. İngiltere Hazine Bakanı olan Jim O’Neill istifa ettiğini açıkladı.

  Jim O’Neill adını ilk olarak BRIC kavramını ortaya çıkarak kişi olarak duyurmuş, O’Neill Uluslararası alanda Brezilya, Hindistan, Çin ve Rusya’yı aynı kategori içinde ele almıştı. İngiltere’nin önemli Ekonomistlerinden birisi olan Jim O’Neill hazine bakanlığı görevinden öncesinde uzun yıllar boyunca Goldman Sachs’ta Portföy Yönetimi Başkanlığı yapmıştır. Jim O’Neill bu görevinden sonra ise geçen yıl mayısta yapılan seçimlerle birlikte İngiltere Hazine Bakanı olmuştur. Jim O’Neill Muhafazakar Parti içinde görev alan bir isimdi. 

  2015 Mayıs ayından beri Hazine Bakanlığı görevine devam etmekte olan Jim O’ Neill gün içinde istifa ettiğini açıkladı. Jim O’Neill’in yürüttüğü çalışmalar arasında ülkenin kuzey bölümünün geliştirilmesi, kalkındırılması bulunmaktaydı. Jim O’Neill bunun dışında dış ekonomiye önem veriyor, İngiltere’nin Çin ve Hindistan ile olan ekonomik ilişkilerinin büyümesi için çalışmalar yürütüyordu. O’Neill bu alanda çalışmalar için geçtiğimiz yıl içinde İngiltere’nin eski Maliye Bakanı olan George Osborne ile birlikte Çin’e ve resmi bir ziyarette bulunmuş, ilişkilerin güçlendirilmesi için büyük çaba sarf etmişti.

  Jim O’Neill bu gelişmelerin odağında olmuş ve Çin ile İngiltere arasında başlayan ekonomik ilişkilerde öne çıkan biri olmuştu. Bu sayede geçtiğimiz yıl Çin ile İngiltere arasında 30 Milyar Sterlin değerinde çeşitli ticaret anlaşmaları yapılmış ve imzalar atılmıştı.

  Jim O’ Neill’in istifa etmesi büyük şaşkınlık yaratırken istifa sebebi ise henüz açıklanmadı. O’Neill’in  istifa etme sebepler arasında “Hinkley Point C’’  isimli nükleer santrali planının gözden geçirilme kararının etkisi olduğu düşünülmektedir. “Hinkley Point C’’ nükleer santrali projesine geçtiğimiz günler içinde Çin devlet şirketlerinin ortak olduğu ve payının 33,5 olduğu açıklanmıştı.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.