Ana Sayfa Ekonomi ABD’de Tarım Dışı İstihdam Arttı

ABD’de Tarım Dışı İstihdam Arttı

-

ABD Çalışma Bakanlığı’nın hazırladığı verilere göre ülkede Eylül ayında tarım dışı istihdam oranında artış yaşandığı tespit edildi. Açıklanan verilere göre tarım dışı istihdam Eylül ayında 156 bin arttı,işsizlik oranı ise yüzde 5 oldu. ABD Çalışma Bakanlığı açıkladıkları verilerde işsizlik oranının bekledinilen orandan yüksek olduğunu dile getirdi. Açıklanan verilere göre yüzde 5 olan işsizlik yüzde 4,9 olarak tahmin ediliyordu. İstihdam oranının ise 156 bin yerine 172 bin olacağı tahmin ediliyordu. 

Açıklanan verilere göre Amerika Birleşik Devleti’nde Eylül 2016’da tarım dışı istihdam beklenenden az miktarda gerçekleşirken işsizlik ise beklenenin üstünde bir oranda gerçekleşti. Açıklanan raporda ortalama saatlik kazançlar da açıklandı. Ortalama saatlik kazançların 2016 Eylül ayında aylık yüzde 0,2 ile düşüşe geçti ve beklenilen oranın altına geriledi. Beklentinin aylık yüzde 0,3 olduğu bildirildi. Yıllık bazın da yüzde 2,6 oranında olduğu bildirildi ve beklentiyle eşit olduğu açıklandı. 

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı raporda bir önceki ayın istihdam verilerine göre artış yaşandı.151 bin olan istihdam eden kişi sayısı 167 bine yükseldi. Önceki iki ayın sonuçlarına göre tarım dışı istihdam oranında artış olduğu belirlendi. 2016 Eylül ayında işgücüne katılım oranında da artış yaşandı. Önceki ay içinde yüzde 62.8 olan işgücüne katılım oranı Eylül ayında yüzde 62.9’a yükseldi. 

ABD’de yaşaya işverenler Eylül ayında istihdamın devam edeceğini belirtti. Florida’daki Raymond James Financial’de şef ekonomist olan Scott Brown ise istihdam artışında çok az derecede bir yavaşlama olduğunu ve bunun önemsiz olduğunu belirtti. Yapılan araştırma sonrası açıklanan verilerle dolarda da yükselme görüldü. Eski değeri 3.0547 seviyesinde olan dolar 3.0398 değerine yükseldi. İstihdam sonuçlarının pisaya içinde etkili olacağını ve faiz oranlarını arttıracağı belirtiliyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,842BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler