Her ay düzenli olarak toplanarak piyasa faizler hakkında karar alan Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği Ekim ayı toplantısında faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmediğini bildirdi.

Piyasaların çıkacak sonuca kilitlendiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faizlerin aynı seviyede kalmasıyla tedirginlik yerini rahatlamaya bıraktı.

Dolar Yatırımcısı Ekstra Tepki Göstermedi

Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmeme kararının ardında serbest piyasada dolar 3,07 seviyelerinde 3,05’lere kadar geriledi. Bu noktada başlayan tepki alımlarıyla bir miktar toparlanan dolar 3,06 düzeyine yükseldi.

Para Politikası Kurulu’nun Ekim ayı toplantısından 25 baz puanlık indirim beklentisi içerisinde olan piyasa, faizlerin sabit kalmasını da yadırgamamış görünmekte. TÜİK tarafından açıklanan işsizlik oranlarında nispi bir artışın olması ve kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemiz için yaptıkları aşağı yönlü not revizesi nedeniyle faiz indiriminin gerçekleşmediği konusunda görüş bildiren uzmanlar; ekonomik verilerin iyileşmesi ile faizlerdeki düşüşün sürebileceği yorumunda bulundular.

7 Aydır Aralıksız İndirim Son Buldu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu geçtiğimiz Mart ayından beri yaptığı her aylık toplantıda faiz oranlarını indirmişti. Bazı aylar 50 baz puan, bazı aylar ise 25 baz puanlık indirime giden kurul, 7 ay sonra ilk kez faiz oranlarında indirim yapmadı.

Piyasaların orta vadede faiz artırımı beklememesi nedeniyle yatırımcılar açısından risk teşkil edecek bir durumun bulunmadığı vurgulanırken; 3.çeyrek büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle faizlerin tekrar aşağı yönlü harekete başlayabileceği düşünülüyor.

Kamu borç stoku yönünden diğer ülkelere göre gayet iyi durumda olan ülkemizde ekonominin en azından devlet hibe ve kredi destekleriyle sıkıntılı süreci aşacağı yorumları yapılmaktadır. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın