Ana SayfaEkonomiTÜİK: Yurt Dışı ÜFE’de Artış Kısmi

TÜİK: Yurt Dışı ÜFE’de Artış Kısmi
T

-

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2016 yılı eylül ayı verilerine göre; eylül ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,06 arttı.

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen ürünlerin üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi, 2016 yılı eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,06 oranında arttı.

Geçen Eylül Ayı’na Göre Azalış Var, Geçen Yıla Göre Artış!

Yurt dışı üretici fiyat endeksi 2015 yılının eylül ayı rakamlarına göre yüzde 2,10 oranında düşüş yaşadı. YD-ÜFE bir yıllık bir zaman dilimi ortalamasına göre ise yüzde 6,76 oranında artış gösterdi.

Sanayi sektöründeki YD-ÜFE oranlarından bahsedecek olursak; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yd-üfe oranları  bir önceki aya göre yüzde 0,16 civarında artarken; imalat sektöründeki yurt dışı üretici fiyatları endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,06 oranında artış gösterdi.

YD-ÜFE oranlarının bir önceki aya göre en çok artış ve azalma gösterdiği alt sektörlere örnek verecek olursak; rafine petrol ürünleri ve kok kömüründe endeks yüzde 2,34; gıda ürünlerinde endeks 1,59; diğer madencilik ürünlerinde endeks yüzde 0,5 artış göstermiştir. Yurt dışı üretici fiyat endeksi bir önceki aya göre düşüş gösteren alt sektörler arasında ise; bilgisayarlar, elektrikli ürünler ve optik ürünlerdeki endeks yüzde -2,10; kimyasal ürünlerdeki endeks yüzde -1,7; diğer mamul ürünlerdeki endeks yüzde -1,41 düzeyinde gerçekleşmiştir.

Ana sanayi ürünlerine göre bakıldığında ise 2016 yılı yurt dışı üretici fiyat endeksinde eylül ayındaki artışın en fazla enerji mallarında gerçekleştiği görülmüştür.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol