Ana SayfaEkonomi2017 Enflasyon Beklentisi Yükseldi!

2017 Enflasyon Beklentisi Yükseldi!
2

-

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dönem-dönem yaptığı enflasyon beklentisi tahminini açıkladı. Merkez Bankası 2016 enflasyon beklentisinde değişikliğe gitmezken, 2017 için enflasyon beklentisinde yukarı yönlü revizyona gitti.

Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisini artırmasına rağmen gelecek sene için öngörülen enflasyon oranı, hala bu yıl için beklenen enflasyon oranının altında seyretmektedir.

2017 Enflasyon Beklentisi Yüzde 6,5’tan Yüzde 7’ye Yükseldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya tarafından yapılan açıklamada; tahvil getirilerinde süren gerilemenin Fed faiz beklentileriyle birlikte durduğu belirtildi. Çekirdek enflasyon göstergelerindeki olumlu gidişat ve küresel risk iştahının olumlu seyri Merkez Bankası’nın 3. çeyrekte para politikasında sadeleşme sürecine devam etmesini sağladığını söyleyen Çetinkaya, yurt içinde talebin 3. çeyrekte yavaşladığına vurgu yaptı.

2017 TÜFE tahminini, ithalat fiyatının yukarı yönlü etkisi sebebiyle yükseltildiğini bildiren Başkan Çetinkaya; 2016 enflasyon tahminini yüzde 7.5’ta tutarken 2017 enflasyon tahminini yüzde 6’dan yüzde 6.5’a yükselttiklerini bildirdi. Gıda fiyatları enflasyonu varsayımı 2016’da yüzde 6, 2017’de yüzde 7 olarak belirlendiğine dikkat çeken Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya; döviz kurundaki oynaklıklar risk senaryolarımızın içinde, 2017 yılı için bahsedilen risklerin birbirini dengelediğini düşündüklerini belirtti.

Murat Çetinkaya; faizin yönüyle ilgili Ağustos 2015’te açıkladığımız bir yol haritası vardı, bu noktada bir sadeleşme süreci vardı dedi. Başkan Çetinkaya; para politikalarının daha iyi anlaşılması için zaman zaman para politikası duruşuyla ilgili birden fazla faiz üzerinden yapılanların düzenleneceğine vurgu yaptı.

Merkez Bankası tarafından gerekli görüldüğü sürece kamuoyu ve piyasa bilgilendirmelerine belirli aralıklarla devam edilmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol