Kocaeli Atık Sudan Yıllık 50 Milyon Lira Tasarruf Ediyor!

Google Haberlere Abone Ol:

Atık su arıtma tesisinde arıtılan suyun kullanımıyla yılda 50 milyon lira kar edildi. Kocaeli’de hayata geçen proje “Geri Kazanım Suyu Projesi” ile geri kazanılan milyonlarca küp su, sanayi tesislerinde kullanılarak sudan tasarruf ediliyor.

Küresel ısınmanın etkisiyle su kaynaklarımız günden güne azalmakta. Günümüzde arabaları yıkadığımız suları, harcamalar bu şekilde devam ettiği sürece ilerde içmeye bile bulamayacağız.

Geri Kazanım Suyu Projesi Diğer Şehirlere Örnek Olmalı

Su kaynaklarının tasarruflu kullanımı ve atık suların yeniden hayata kazandırılması geleceğe dönük bir yatırım. Tasarruf etmek için kolları sıvayan Kocaeli’de bir proje başlatıldı; “Geri Kazanım Suyu Projesi”. Geri Kazanım Suyu Projesi, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresince (İSU) başlatıldı. Proje kapsamında arıtma tesislerinden çıkan atık sular çeşitli işlemlerden geçirilerek arıtılıyor. Atık suya kum filtre temizliği, klor dezenfeksiyonu ve ultraviyole ışınları gibi işlemler yapılarak su temizleniyor. Temizlenen su ise sanayi ya da sulama alanlarında kullanılıyor. Kocasinan Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İlhan Bayram’ın yaptığı açıklamaya göre, su kayıp ve kaçaklarını önleyerek kendilerine ilave kaynak ürettiklerini, gelecek zamandaki su ihtiyacı için bu kaynakların gerekli olduğunu söyleyerek, 2 yıl önce bu projeye başladıklarını belirtti. Suyun ileri derecede arıtılarak sulama ve sanayi alanında kullanıma sunduklarını dile getirdi.

Sanayi alanında kullanılan su saf, doğal su olduğunda 7 lira civarında bir miktarla su satıldığı fakat arıtılmış suyun yaklaşık 3 lira fiyatla sanayiye ulaştırıldığı belirtildi. Kocaeli’nin yaklaşık 2 aylık suyunu tasarruf ettiklerini belirten İlhan Bayram, bunun maddi olarak karşılığının ise 55 milyon lira civarında olduğunu bildirdi. Yapmaya çalıştıklarının kaynakları ekonomik ve doğru kullanmak olduğunu belirtirken, hedefin ise tasarruf edilen suyu gelecek yıllarda 90 bin metreküpe çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...