Kocaeli Atık Sudan Yıllık 50 Milyon Lira Tasarruf Ediyor!

0

Atık su arıtma tesisinde arıtılan suyun kullanımıyla yılda 50 milyon lira kar edildi. Kocaeli’de hayata geçen proje “Geri Kazanım Suyu Projesi” ile geri kazanılan milyonlarca küp su, sanayi tesislerinde kullanılarak sudan tasarruf ediliyor.

Küresel ısınmanın etkisiyle su kaynaklarımız günden güne azalmakta. Günümüzde arabaları yıkadığımız suları, harcamalar bu şekilde devam ettiği sürece ilerde içmeye bile bulamayacağız.

Geri Kazanım Suyu Projesi Diğer Şehirlere Örnek Olmalı

Su kaynaklarının tasarruflu kullanımı ve atık suların yeniden hayata kazandırılması geleceğe dönük bir yatırım. Tasarruf etmek için kolları sıvayan Kocaeli’de bir proje başlatıldı; “Geri Kazanım Suyu Projesi”. Geri Kazanım Suyu Projesi, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresince (İSU) başlatıldı. Proje kapsamında arıtma tesislerinden çıkan atık sular çeşitli işlemlerden geçirilerek arıtılıyor. Atık suya kum filtre temizliği, klor dezenfeksiyonu ve ultraviyole ışınları gibi işlemler yapılarak su temizleniyor. Temizlenen su ise sanayi ya da sulama alanlarında kullanılıyor. Kocasinan Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İlhan Bayram’ın yaptığı açıklamaya göre, su kayıp ve kaçaklarını önleyerek kendilerine ilave kaynak ürettiklerini, gelecek zamandaki su ihtiyacı için bu kaynakların gerekli olduğunu söyleyerek, 2 yıl önce bu projeye başladıklarını belirtti. Suyun ileri derecede arıtılarak sulama ve sanayi alanında kullanıma sunduklarını dile getirdi.

Sanayi alanında kullanılan su saf, doğal su olduğunda 7 lira civarında bir miktarla su satıldığı fakat arıtılmış suyun yaklaşık 3 lira fiyatla sanayiye ulaştırıldığı belirtildi. Kocaeli’nin yaklaşık 2 aylık suyunu tasarruf ettiklerini belirten İlhan Bayram, bunun maddi olarak karşılığının ise 55 milyon lira civarında olduğunu bildirdi. Yapmaya çalıştıklarının kaynakları ekonomik ve doğru kullanmak olduğunu belirtirken, hedefin ise tasarruf edilen suyu gelecek yıllarda 90 bin metreküpe çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın