Altın 10 Ayda Yüzde 27’den Fazla Değer Kazandı!

0

Geçtiğimiz yılı 100 lira sınırında kapatan altının gramı; geride bıraktığımız ay itibari ile 127 lirayı aştı. İnsanların aklına “yatırım” dendiğinde hep ilk sırada gelen altın; 2016 yılının ilk 10 ayında yatırımcısına yüzde 27 kazanç sağladı.

Türk insanı için de olmazsa olmaz yatırım araçlarının başında gelen altın ile vatandaşımız da kazanmış oldu. Zira “yastık altı” olarak tabir edilen atıl konumdaki altın miktarı Türkiye’de onlarca bin ton olarak tahmin edilmektedir.

Ağustos Ayında Zirveyi Gören Altın Nispeten Gevşemiş Durumda

Altının gramı Ağustos ayında 133 liraya ulaşarak tarihi zirvesini gördü. Gram altındaki bu yükseliş neticesinde; Cumhuriyet altını 880 Türk Lirasına, yarım altın 431 Türk Lirasına ve çeyrek altın da 216 Türk Lirasına çıkmıştı.

Altının bu seviyeye çıkmasına hem global çapta meydana gelen ekonomik daralmalar, hem Türkiye’nin etrafında yaşanan bölgesel krizler etkili olmuştu. Ayrıca ülkemizin başından geçen 15 Temmuz darbe girişimi de altının yükselmesinde önemli bir etken olmuştu. O döneme göre nispeten normalleşen Türkiye’de ekonomik göstergelerin de olağan dışı seyretmemesi sonucunda altının gram fiyatında az da olsa bir aşağı yönlü hareket görüldü.

Direnç Noktası Aşağıda 120 Lira, Yukarıda 130 Lira

Gram altının bundan sonraki rotası hakkında öngörülerde bulunan uzmanlar altının kısa vadede 130 lira sınırını aşmasını beklemiyorlar. Aşağı yönlü bir hareket olması durumunda ise altının gram fiyatının 120 liranın altına gerilemesi beklenmemektedir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın