Dolar Durdurulamıyor Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı (04.11.2016)

0

Bu sabah itibari ile siyasi arena da yeni gelişmeler yaşanmakta. Zaten yurtdışı etkisi ile yükselişine ara vermeden devam eden dolar, bu gelişmelerden de etkilenerek rekor tazeledi. Dünü 3.11 seviyesinin hemen altında kapatan Amerikan doları bugün piyasaların açılması ile hızlı bir tırmanışa geçti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerindeki belirsizlik nedeni ile global çapta gelişmekte olan ülke para birimleri ve borsaları zaten düşüşteydi. Ülkemiz iç siyasetinde yaşanan gelişmelerden destek alan dolar Türk Lirası karşısında tüm zamanların rekorunu kırdı.

Yurt Dışında Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimi, İçerde HDP Operasyonu!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimleri için son düzlüğe girilmesine rağmen belirsizlik çözülebilmiş değil. Hatta belirsizlik daha da artmış durumda demek yanlış olmaz. Zira geçen ay anketlerde Clinton 10 puan önde görünmekteydi. Ancak geçen hafta yayımlanan bir ankette Donald Trump’ın yarışı bir puan önde götürdüğü açıklandı. Bu hafta yayımlanan bir anket sonucuna göre ise Clinton başkanlık yarışında bir puan önde görünüyor.

Başkanlık yarışında kimin önde olduğu belirsizliğini korurken bu durumdan en çok zarar gören ülkelerden biri de Türkiye. Gelişmekte olan ekonomilerin başında gelen ülkemiz, bütün belirsizlikler karşısında kırılganlık göstermekte. Başkanlık yarışındaki belirsizlik de ekonomimizi ve para birimimizi negatif olarak etkiliyor.

Bu sabah itibari ile HDP’ye yönelik gerçekleştirilen terör operasyonlarına da dolar yukarı yönlü tepki gösterdi. Hemen her gelişmeden etkilenen Amerikan dolarının bu operasyonlar karşısında verdiği tepki sonucunda kurda bir kez daha tarihi zirve görüldü.

Amerikan Doları Türk Lirası karşısında an itibari ile (09.03) ; 3,1350’den işlem görmektedir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın