Türkiye Enerjide Atağa Kalktı: Tam 5 Milyar Dolarlık Yatırım!

0

Türkiye’nin farklı bölgelerinde bu yıl 158 elektrik üretim tesisi devreye girdi. Tesisler için toplam yapılan yatırım 5 milyar doları buluyor. Son yıllarda özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmakta.

Türkiye de; güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke. Bu kaynakları daha verimli kullanabilmek ve enerjide dışa bağımlılığı azaltabilmek adına yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar artmakta.

Bir Yılda Yapılan Yatırım Miktarı 5 Milyar Dolar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan derlenen bilgilere göre 2016 yılında 158 elektrik üretim tesisi devreye girdi. Türkiye’nin 7 farklı bölgesinde hizmete giren elektrik üretim tesislerine yapılan yatırım 5 milyar doları buluyor. Hizmete giren 158 elektrik üretim tesisinin kurulu gücü 5 bin 620 megavat.

Hizmete giren elektrik üretim tesislerinin büyük bir kısmını doğalgaz çevrim tesisleri kaplıyor. Toplam 23 doğal gaz çevrim santrallerinin üretim kapasitesi bin 800 megavat civarında. Doğal gazdan sonra en çok elektrik ürerim kapasitesine sahip tesis taş kömürü elektrik üretim santrali. Taş kömüründen tek tesis olarak hizmete başlayan santralin kapasitesi ise bin 400 megavat. Rüzgar enerjisinden elektrik elde edilen 64 santral bulunuyor ve bin 46 megavat elektrik üretim kapasitesine sahip. Devreye giren 33 hidroelektrik üretim tesisi 321 megavat kurulu güce, 11 jeotermal santral ise 151 megavat enerji üretim kapasitesine sahip.

Devreye giren 2 linyit elektrik üretim tesisi ise 250 megavat kurulu güce sahip. Lisanssız elektrik üretim tesisleri de dahil olmak üzere toplamda 5 bin 600 megavatı aşkın kurulu güce sahip elektrik üretim tesisi hizmete girmiş bulunmakta.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın