Ana SayfaEkonomiBakan Faruk Özlü: Ülkemizden Çıkan Yabancı Yatırımcı Tekrar Geliyor!

Bakan Faruk Özlü: Ülkemizden Çıkan Yabancı Yatırımcı Tekrar Geliyor!
B

-

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bakan Faruk Özlü yerli ve yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisinin tekrar artışa geçtiğini belirterek, önümüzdeki süreçte sanayinin hızla büyüyeceğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2016 eylül ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2015’in Eylül ayına göre yüzde 3,1 oranında düşüş gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmamış sanayi büyüme endeksi ise yüzde 4,1 oranında azaldı. İstatistiklere göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretim endeksi ise eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,8 oranında düşüş gösterdi.

Döviz Kurundaki Dalgalanma ve Konjonktürel Sebepler Kötü Etkiledi!

İhracat pazarındaki gelişmelerin sanayi üretim endeksinde düşüşe neden olduğunu belirten Bakan Özlü, iç pazarda yaşanan gelişmelerin de endeksin düşüşünde etkisi olduğunu söyledi. Özlü, ayrıca döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmalar, komşu ülkelerdeki sıkıntılı dönemlerin ticaret kanallarını daraltması ve ülke içindeki siyasi ve sosyolojik çalkantılı dönemin ticarette yatırım harcamalarının askıya alınması sebebi ile sanayi üretiminin aşağı çekildiğini belirtti.

Bakan Faruk Özlü sanayideki bu düşüşün sona ereceğini ve 4. çeyrekte bir sıçrama yapacağını belirterek, “Önümüzdeki dönem hem attığımız adımların etkisi hem de finansal piyasaların öngörülebilir bir hal alması ile sanayimiz çok daha hızlı büyüyecektir.” şeklinde konuştu. Bu aşamada iyimser beklentilerin gerçekleşmesi piyasaların da en ihtiyacı olan durum konumundadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,259BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol