CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke: Dolar’ın 4 Lira Olması Şaşırtmaz!

0

CHP haftalık olağan basın toplantısı Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke tarafından yapılırken, ekonomist kimliği ile tanınan Böke, birbirinden önemli açıklamalar yaptı. İçinden geçilen sürecin ekonomi açısından çok sancılı olduğunu vurgulayan Böke; doların 4 lira olmasının şaşırtmayacağını dile getirdi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Türk lirasının 2016’nın başından itibaren yüzde 15 değer kaybettiğini vurguladı. Söz konusu değer kaybının en önemli nedeni olarak OHAL sürecini gösteren Böke, OHAL sürecinin uzatılma kararının alınmasının ekonomide ön görülebilirliği sıfırladığını belirtti.

Türk Lirası 1 Kuruş Değer Kaybettiğinde Şirketlerimiz 2 Milyar Lira Zarar Ediyor!

Selin Sayek Böke, Türk Lirası’ndaki değer kaybının Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimleri ile ilgili olmadığının altını çizdi. Böke, Türk Lirası’ndaki değer kaybının hükümetin yanlış politikaları nedeni ile gerçekleştiğini söyledi. Türk Lirası’nın dünyadaki diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştığını dile getiren Böke, diğer ülkelerin para birimlerinin dünyadaki gelişmelerden Türk Lirası kadar kötü etkilenmediğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, Türk özel sektörünün döviz cinsinden borcu bulunduğunu ancak bu borcun karşılığında Türk Lirası varlıklarının olduğunun altını çizdi. Türk Lirası’nda her 1 kuruşluk değer kaybının şirketlere 2,1 milyar Türk Lirası zarar yazdırdığını söyleyen Böke; Türk Lirası’nın 2016 yılında 40 kuruştan fazla değer kaybettiğini belirtti. Böke, sadece bu değer kaybının dahi özel sektöre yaklaşık 100 milyar Türk Lirası zarar olarak yansıdığını söyledi.

Ülkemizde yatırımların durduğunu ve yabancı yatırımcıların da ülkeyi terk ettiğini belirten Böke; OHAL sürecinin sonlanmaması durumunda dolar kurunun 3,80 ile 4 lira arasına kadar tırmanmasının sürpriz olmadığını söyledi. Yatırımların devam etmesi için acilen olağan şartlara dönülmesi gerektiğini vurgulayan Böke, ekonominin içinden çıkılmaz bir sarmala girmek üzere olduğunu iddia etti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın