Ana SayfaEkonomiIrak da Onay Verdi Petrol Yükselişe Geçti!

Irak da Onay Verdi Petrol Yükselişe Geçti!
I

-

Enerji piyasalarını haftalardır en çok meşgul eden konuların başında petrol üretimi geliyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği ( OPEC ), geçen ay yaptığı toplantıda üretim kısıtlamasına gitmek adına tam bir mutabakata varamamıştı. Irak’ın IŞİD ile sürdürdüğü savaşı sebep göstererek üretim kısıtlamasından kendisinin muaf tutulmasını istemesi diğer ülkeler tarafından kabul görmemişti. Irak yönetimi son olarak anlaşmaya uyacağı açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz ay OPEC tarafından yapılan toplantının ardından öncelikle İran ve Suudi Arabistan arasında sorun baş göstermişti. İran’ın petrol üretimi kısıtlamasını kabul etmeyeceğini deklare etmesi üzerine, Suudi Arabistan da üretimi artıracağına yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Irak’ın da IŞİD örgütü ile mücadelesini bahane göstererek petrol üretim kısıtlamasına gitmeyeceğini açıklaması OPEC’de anlaşmayı suya düşürmüştü. Söz konusu ülkelerin birbiri ardına geri adım atması neticesinde Irak da üretimini kısacağı yönünde açıklama yaptı. Bu açıklama neticesinde petrolün varil fiyatı 49 doların üzerine tırmandı.

Toplantı 30 Kasım’da!

Bu ay sonunda ( 30 Kasım ) tekrar toplanacak olan OPEC ülkeleri, kulis çalışmaları ile toplantı öncesinde anlaşma zemini arıyorlar. Dünyanın en büyük 5 petrol üreticisinden 3’ü konumunda olan Suudi Arabistan, İran ve Irak’tan nispeten ılımlı açıklamalar gelmesi sonucunda brent ham petrolün varil fiyatı 49 doların üzerine çıktı.

Son olarak, dünyanın en büyük 5. petrol üreticisi konumunda olan Irak hükümeti tarafından yapılan açıklamada; OPEC toplantısında petrol üretim kısıtlamasına destek verileceği bildirildi. Hali hazırda dünya üzerinde arz fazlası petrolden dolayı, petrol üreticisi ülkelerin ekonomileri yüksek meblağlarda açık veriyor. Suudi Arabistan geçtiğimiz günlerde 300 milyar dolarlık yatırımların durdurulduğunu açıklamıştı. Diğer ülkelerde de benzer sıkıntıların baş göstermeye başlaması sonucunda harekete geçen birlik, petrol üretimini belli bir limitin altına çekmeye çalışıyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol