Ana SayfaEkonomiOPEC’in Petrol Kararında Rusya mı Etkili Oldu?

OPEC’in Petrol Kararında Rusya mı Etkili Oldu?
O

-

OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği) ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklar dün itibari ile son buldu. Avusturya’nın Başkenti Viyana’da bir araya gelen OPEC’e üye 14 ülkenin bakanları, sürpriz şekilde “petrol üretiminin kısıtlanması” konusunda anlaşmaya vardı.

Aylardır birbirleri hakkında sert açıklamalar yapan ve petrol üretimlerini daha da artırmakla tehdit eden OPEC üyesi ülkeler, dün yapılan toplantıda anlaşmaya varınca akıllara “Bu anlaşmayı Rusya mı sağladı?” sorusu geldi. Zira ekonomik olarak iyi bir dönemden geçmeyen Rusya’nın en büyük gelir kalemleri arasında enerji ihracatı geliyor.

Doğalgaz ve petrol ihracatı ile ülke ekonomisini ayakta tutmaya çalışan Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin; geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı açıklamada OPEC ülkelerinin anlaşma ihtimalinin zayıf olduğunu ifade etmişti.

Putin İran’ı İkna Etti!

Eylül ayında Cezayir’de toplanan OPEC üyesi ülkeler petrol üretimi kısıtlaması konusunda tam bir mutabakata varamamıştı. Bahse konu toplantının ardından İran petrol üretimini günlük 300 bin varil daha artıracağını deklare edince; Suudi Arabistan yönetimi de günlük petrol üretimini 1 milyon varil daha artırma tehdidinde bulunmuştu. Irak’ında petrol üretimi kısıtlaması anlaşmasından muaf tutulmasını istemesinin ardında çıkmaza giren görüşmeler, kulislerde konuşulan iddialara göre Rusya’nın devreye girmesi ile çözüldü.

OPEC ülkeleri arasındaki anlaşmazlık ile brent ham petrolün fiyatı 45 dolara kadar gerileyince ekonomik olarak zor günler geçiren Rusya devreye girdi. Zira yeni bir “anlaşmazlık haberinin” duyulması petrolün varil fiyatını 40 doların altına kadar sarkıtacaktı. Dün Viyana’da yapılan toplantıya “davetli” statüsünde katılan Ruslar, OPEC üyesi ülkeleri ikna etti. Bu ikna sonrasında toplantıdan; petrol üretiminin kısıtlanması için anlaşmaya varıldığı yönünde haber geldi. Viyana’dan gelen haberle birlikte yüzde 10’a yakın değerlenen petrolün fiyatı varil başına 50 dolar bandını da aştı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol