Ana SayfaEkonomiOger Telecom Limited, Türk Telekom Hisselerini Satıyor!

Oger Telecom Limited, Türk Telekom Hisselerini Satıyor!
O

-

Krizde, sattı satacak derken Hariri Ailesi’nin sahibi olduğu Oger Telecom, Türk Telekom hisselerini satma kararı aldı. Türk Telekom’un özelleştirilme sürecinde ihale bedelini ödemek için bankalardan kredi alan Oger Telecom’un kredi taksitlerini ödeyemediği bir süredir kamuoyunu meşgul ediyordu.

Düne kadar, aylardır düşük seyreden petrolün fiyatı petrol ihraç eden ülkelerin ekonomilerini derinden etkiledi. Özellikle dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi konumunda bulunan Suudi Arabistan, düşük petrol fiyatlarından çok etkilendi. Ülke bütçesinde meydana gelen açıklar nedeniyle ülkedeki inşaat projeleri durduruldu. İnşaat firması da olan ve Suudi Arabistan’da hatrı sayılır derecede yatırımı bulunan Hariri Ailesi de bu durumdan kötü etkilendi.

Suudi Arabistan’daki yatırımlarından zarar eden Hariri Ailesi Türk Telekom için bankalardan aldığı kredilerin taksitlerini ödeyemedi. Hariri Ailesi’nin sahibi olduğu Oger Telecom Limited en sonunda Türk Telekom’daki hisselerini satmaya karar verdi.

27 Milyon Hisse Satıyor!

Oger Telecom Limited dün yaptığı açıklamada Türk Telekom’da sahibi olduğu yaklaşık 27,12 milyon adet hisseyi satacağını açıkladı. Borsada işlem gören D grubu hisselerin satışına başladığını ve işlem sonunda şirkette payı kalmayacağın dün açıklayan Oger Telecom Limited’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama konunun takipçileri tarafından “beklenen bir gelişme” olarak yorumlandı.

 Ödenmiş sermayesi 3 milyar 500 milyon Türk Lirası olan Türk Telekom’da halka açık yüzde 15 pay, 525 milyon adet D grubu nominal hisse konumunda. Buna göre, Oger Telecom’un satacağı 27,12 milyon adet nominal pay, halka açık hisselerin yüzde 5,17’sine denk gelmekte.

Bahse konu satışın tamamlanmasının ardından Hariri Ailesi’nin Türk Telekom ile ilgili olarak bankalara olan gecikmiş kredi taksiti borçlarını ödeyeceği ön görülüyor. Bununla birlikte Türk Telekom’un yüzde 35 hissesini elinde bulunduran Hazine’nin ise satış konusunda bir karar alıp almayacağı merak konusu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol