Borsa İstanbul’dan Türk Lirası’na Büyük Destek!

0

Bir ayı aşkın süredir aşırı değerlenen Amerikan Doları ve Euro’ya karşı ulusal çapta adeta topyekun seferberlik ilan edildi. Toplumun bir çok kesiminden Türk Lirası’na yoğun destek geliyor. Son olarak Borsa İstanbul (BIST) yönetimi de tüm nakdi varlıkların Türk Lirası’na çevirdiğini açıklayarak milli paraya olan desteğini ve güvenini deklare etti.

Geçtiğimiz hafta itibari ile Resmi Gazete’de yayımlanan kararname uyarınca resmi kurum ve kuruluşların yabancı para cinsinden ihaleye çıkması, teklif alması ve sözleşme yapması yasaklandı. Bu hamle her yıl milyarlarca dolar tutarında mal ve hizmet alımı yapan kamu kurum ve kuruluşlarının artık Türk Lirası cinsinden ihaleye çıkmasını ve sözleşme yapmasını zorunlu kılıyor.

Hükümetin bu adımı hem toplumun tüm kesimlerine güven aşılamak adına hem de reelde Türk Lirası’na olan desteği göz önüne sermek bâbında gayet önemli bir gelişme mahiyetinde algılandı. Hükümetin attığı bu adıma toplumun diğer kesimleri de duyarsız kalmadı. Bir çok kurum ve kuruluş döviz hesaplarını Türk Lirası’na çevirerek milli paraya destek verdi.

Borsa İstanbul’dan da Türk Lirası’na Destek!

Borsa İstanbul da bu kapsamda Türk Lirası’na destek verenler kervanına dahil oldu. BIST tarafından bugün yapılan açıklamada; “Borsa İstanbul A.Ş. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, 2 Aralık 2016’dan itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirasına çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar vermiştir.” denildi.

BIST Başkanı Himmet Karadağ konuya ilişkin yaptığı açıklamasında; Türk Lirası’nda kalma yönünde herhangi bir süre sınırı bulunmadığını ve ihtiyaç olmadığı sürece Türk Lirası’nda kalmaya ve Türk Lirası’na yatırım yapmaya devam edileceğini kaydetti.

Piyasanın kalbi mahiyetinde bulunan bir kurumdan milli para birimine gelen destek özellikle döviz kurunun şahlandığı bu günlerde moralleri yükseltti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın