Advert Advert Advert

Öğrenciler Mülteci Çocuklar İçin Birleşmiş Milletler Merkezine Gittiler!

Öğrenciler Mülteci Çocuklar İçin Birleşmiş Milletler Merkezine Gittiler!
Öğrenciler Mülteci Çocuklar İçin Birleşmiş Milletler Merkezine Gittiler! -

Mülteci çocukların hayatlarını daha kolay hale getirmek için 28 öğrenci kolları sıvadı. Bahçeşehir Liselerinden 28 öğrenci mülteci çocuklara Türkçe ve Drama öğretmek için projelerini Birleşmiş Milletler Merkezine sundu.

Bilindiği gibi Türkiye en fazla mülteci sorunu Ülkelerden biri olmaktadır. Mülteci çocuklar sığınmış oldukları Ülkeye adaptasyon sağlamak adına büyük zorluklar yaşıyor. Özellikle eğitim açısından başlı başına bir sorun olması dikkatlerden kaçmıyor. Bunun için Bahçeşehir Liselerinden 28 öğrenci bu duruma dikkat çekmek için Suriyeli Mülteci Çocuklar Projesini Birleşmiş Milletler Merkezine sundu.

8-12 Yaş Aralığında Olan Mülteci Çocuklara Eğitim Verilecek

28 Bahçeşehir Lisesinden olmak üzere toplamda 420 öğrenci bu hafta uygulamaya başlayacak olan projede mülteci çocuklara eğitim vermeye başlayacak. Bahçeşehir Üniversitesinin' de desteklediği projede 8-12 yaş aralığında toplam 840 mülteci çocuğa eğitim verilecek. Proje, kurum kampüsünün bulunduğu İldeki valilik, milli eğitim müdürlükleri, Göç İdare Başkanlıkları tarafından yürütülecek. 

Suriyeli mülteci çocuklara haftada 50 kelime öğretilmesi hedefleniyor. 14-16 yaş aralığında olan liselilerin, danışman öğretmenlerin gözetiminde mültecilere eğitim vermesi amaçlanıyor. 

Mülteci öğrenciler kampuslere götürülerek 4 saatlik eğitim alacaklar. İlk 2 saat drama ve Türkçe dersleri alacaklar. Günlük hayatta kullanılan kelimeleren günde 5 tane olmak üzere öğretilmesi planlanıyor. Ayrıca 2 saatte de mülteci çocukların yeteneklerine göre sanat dersi ve spor uygulanacak.

28 öğrenci ABD' ye giderek projelerini Birleşmiş Milletler Yetkililerine aktarıp yardım istediler. Öğrenciler ilk gün BM New York daimi Temsilcisi Yardımcısı Güven Begeç' le ve farklı görvde olan yetkililerle görüştüler. Ayrıca UNICEF temsilcisi olan Victoria Curbelo ile UNOCHA masasından Martijn Dalhuijsen’a proje aktarımı yaptılar. 

 

 

 

mülteci çocuklara eğitim suriyeli çocuklara eğitim suriyeli çocuklara türkçe dersi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası