Ana SayfaGündemMerkezi Sınavlarda Joker Adaylara Yasal Sorumluluk Uygulanacak!

Merkezi Sınavlarda Joker Adaylara Yasal Sorumluluk Uygulanacak!
M

-

Resmi Gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve görevlerine ilişkin Kanun’ a ait yapılacak yeni düzenlemeyle artık başkasının yerine merkezi bir sınava girenler ve joker olarak adlandırılan kişiler 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacaklar.

Bu kapsamda alınan karara göre merkezi sınavlarda kopya çekenler veya kopya çekilmesine imkan sağlayanlar 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacaklar. Ayrıca suçların örgütlü olarak işlenmesi halinde cezalar yarı oranında artırılabilecek.

Kanuni düzenleme ile birlikte sınavlarda bazı zamanlarda joker olarak tabir edilen, başkasıonın yerine sınava girerek kopya çekme işlemleri de hapis cezası ile sonuçlanacak. Düzenlemenin başlama zamanı ise, Bakanlığın yarın yapacağıehliyet sınavları olarak adlandırılan Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı‘ nı da kapsayacaktır. 

Soruları Sınav Esnasında Yayanlara Yasal İşlem

Yapılan yeni düzenlemeye göre sınav görevlilerinin kimlik bilgilerini, deneme sorularını ve aynı zamanda sınavın devam ettiği süre içinde sınavlarda sorulan soruları olduğu gibi veya değiştirerek ifşa eden, ortamda paylaşan, görüntüi ses veya işaret nakline yarayan araçla umumi bir şekilde ileten, yayımlayan veya işleyenler hakkında para cezası ve yasal sorumluluklar uygulanacaktır.

Yeni düzenlemeye göre sınavlar adaylara aynı veya farklı sorularla farklı zamanlarda veya aynı anda elektronik veya yazılı ortamda uygulanabilecek. Ayrıca sınavlar bireyselleştirilmiş sınav şeklinde yapılabilecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol