KOSGEB’e Kayıt Olamayan Hisarcık Esnafı, Faizsiz Krediden Yararlanamıyor

0

Geçtiğimiz hafta Başbakanın ekonomik önlem paketi dahilinde açıkladığı esnafa 50 bin TL’lik faizsiz krediden yararlanma şartları arasında KOSGEB’e kayıt şartının bulunması Hisarcıklı esnafa zor günler yaşatıyor.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan esnafa 50 bin lira faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyen Hisarcıklılar KOSGEB’in internet sitesine giriş yapamıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Hisarcık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Tosun kredi talebi karşısında sistemin yoğunluğun olduğunu ve KOSGEB veri tabanına giriş yapamadıklarını ifade etti.

Hisarcık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Tosun, kredinin kullanımı için KOSGEB’e kayıt şartını öğrendiklerinde oda üyelerine duyuru yaptıklarını ifade etti. Geçen haftadan bu güne gece gündüz demeden oda üyelerini KOSGEB’e kayıt etmek için çalıştıklarını söyleyen Tosun, sistemdeki yoğunluğun yeni kayıtlara izin vermediğini de sözlerine ekledi.

Durum karşısında ne şaşırdıklarını ifade eden Tosun, söz konusu kredinin 15 bin kişiyle sınırlı olduğunu öğrendiklerinde hayal kırıklığı yaşadıklarına da işaret etti. Hisarcık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Tosun, krediyi verme insiyatifinin yetkili bankalarda olduğunu ve başvuru süresinin sadece 3 gün olmasından da şikayet etti. 19 Aralık 2016 tarihinde başlayacak başvurular öncesinde esnafları KOSGEB’e kayıt etme çabalarının halen devam ettiğini, fakat sistemin kayıtlara izin vermediğinin de altını çizdi.

Başbakan’ın açıklaması ardından 50 bin Liralık faizsiz kredinin esnaflara umut olduğunu söyleyen Tosun, yetkililere de seslendi. Krediden yararlanacak kişi sayısının arttırılması ve başvuru süresinin uzatılmasını yetkililerden talep eden Hisarcık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Tosun, kayıt olamayan esnafın üzgün olduğunu da dile getirdi.

 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın