Advert Advert Advert

YÖK Başkanı Önemli Açıklamalar Yaptı!

YÖK Başkanı Önemli Açıklamalar Yaptı!
YÖK Başkanı Önemli Açıklamalar Yaptı! -

Yükseköğretim programlarıyla ilgili bazı radikal kararlar alan YÖK Başkanı konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Birinci aşama ile alınan öğrenci alan öğretmenlik programları, artık ikinci aşamaya nakledilecek. YGS puanları ile öğrenci alan bu alanlar LYS puanlarına nakledilecek ve YGS' deki test içerikleri dikkate alınacak. Haberin detayları...

YÖK Başkanı Saraç bazı Yükseköğretim kurumlarıyla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Yapılan açıklamada bazı Yükseköğretim programlarına birinci aşama ile öğrenci alındığını, artık birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya naklettiklerini belirtti. 

YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS' deki test içeriklerinin dikkate alınacağı ifade edildi. Tüm bu LYS'den öğrenci kabul edecek programlar için ayrıca başarı sıralaması getirildiği YÖK başkanı tarafından belirtildi.

Başarı Sıralaması Şartı

YÖK başkanı LYS'den kabul edilecek öğenciler için başarı sıralaması getirildiğini ifade etti. Başarı sıralaması şartının da 240 bin olduğu kesin bir şekilde ifade edildi. Bu puandan düşük alan öğrencilerin bu programa girmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

Açık Uçlu Sorular

Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS' de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışacağını ve az sayıda soru olacağı YÖK Başkanı tarafından belirtildi. Ayrıca bu konuda öğrencilerin tedirgin olmaması gerektiği, açık uçlu sorulara yavaş yavaş geçileceği ifade edildi. 

Uzun yıllardan beri İlahiyat Fakülteleriyle ile ilgili neden ikinci aşamayla girilmediği, bunun niteliği yükseltici bir durum olduğu sorularının gündem de olduğu belirtildi. YÖK olarak bu yıldan itibaren artık İlahiyat Fakültelerinde ikinci aşamadan öğrenci alınacağı ifade edildi. 

yök açıklamalar yök açıklamaları yök ygs puanları ygs puanları yök eğitim fakülteleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!