YÖK Başkanı Önemli Açıklamalar Yaptı!

0

YÖK Başkanı Saraç bazı Yükseköğretim kurumlarıyla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Yapılan açıklamada bazı Yükseköğretim programlarına birinci aşama ile öğrenci alındığını, artık birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya naklettiklerini belirtti. 

YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS’ deki test içeriklerinin dikkate alınacağı ifade edildi. Tüm bu LYS’den öğrenci kabul edecek programlar için ayrıca başarı sıralaması getirildiği YÖK başkanı tarafından belirtildi.

Başarı Sıralaması Şartı

YÖK başkanı LYS’den kabul edilecek öğenciler için başarı sıralaması getirildiğini ifade etti. Başarı sıralaması şartının da 240 bin olduğu kesin bir şekilde ifade edildi. Bu puandan düşük alan öğrencilerin bu programa girmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

Açık Uçlu Sorular

Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS’ de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışacağını ve az sayıda soru olacağı YÖK Başkanı tarafından belirtildi. Ayrıca bu konuda öğrencilerin tedirgin olmaması gerektiği, açık uçlu sorulara yavaş yavaş geçileceği ifade edildi. 

Uzun yıllardan beri İlahiyat Fakülteleriyle ile ilgili neden ikinci aşamayla girilmediği, bunun niteliği yükseltici bir durum olduğu sorularının gündem de olduğu belirtildi. YÖK olarak bu yıldan itibaren artık İlahiyat Fakültelerinde ikinci aşamadan öğrenci alınacağı ifade edildi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın