Türkçe Eğitimine Güç Birliği

0

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü Türkçe eğitimi alanında büyük bir güç birliği oluşturuyor. Türkçe eğitiminde birleşerek sinerji yaratarak yeni bir anlaşmayı yürürlüğe soktu.

İmzalanan yeni proje kapsamında Yurt içinde ve Yurt dışında Türkçe eğitimi için yeni bir sinerji oluşturuldu. Buna göre Yunus Emre Enstitüsü Kaynakları toplam 16 Ülkede Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan 71 okulda okutulacak. Bu proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’ da öğretmen desteğinde bulunacak.

Bakanlığa bağlı olan Yurtdışındaki okulların Türkiye Türkçesi Öğretim Merkezlerinin ve Türkçe Öğretim Kurslarının bulunduğu Ülkelerde Milli Eğitim Bakanlığının desteği ile okutman ve öğretmen görevlendirilecek.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi, imzalamış oldukları protokol sonrasında açıklama yaptılar. 

Prof. Dr. Şeref Ateş yapmış olduğu açıklamada, MEB ile gerçekleştirilen protokol ile enstitünün bulunduğu Ülkelerde, Bakanlığın görevlendirmiş olduğu öğretmenlerin enstitü bünyesinde çalışmaları, iki kurumun Türk Dili ve külürünü tanımaları açısından ve eğitim alanında büyük bir adım olduğunu ifade etti. Ayrıca Türk dilini öğretmen konusunda enstitünün hazırlamış olduğu kitap setlerinin yurtiçi ve yurtdışında kullanılmasının önemli olduğunu belirtti.

Bülent Çiftçi ise yaptığı açıklamada MEB’ in 16 Ülkede ve 71 okulu olduğunu belirterek sözlerine devam etti. Bakanlığa bağlı olan bu okullarda yaşanan en büyük sıkıntının Türkçe öğretimiyle ilgili kaynak problemi olduğunu belirtti. Türk Kültürünü yaymak ve güzel işler yaymak için proje imzalayıp bir araya geldiklerini ilave etti. Ayrıca Türkçe dilinin yaygın hale gelmesi için, iki kurumun da çalışamalarına devam edeceğini belirtti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın