Dolar Bu Hafta da Kazandırdı! Borsa Kaybettirdi (24 Aralık)

Piyasalarda sakin bir hafta geride kaldı. Yurtdışında Noel tatilinin gelmesi, yurtiçinde de yılbaşının yaklaşması ile piyasalarda adeta yaprak kımıldamıyor. Geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz rallilerin yerini ufak çaplı yükselişler ve ufak çaplı düşüşler aldı.

Kasım ayı başında gerçekleştirilen Amerika Birleşik devletleri Başkanlık seçimleri ile start alan dolardaki yükseliş, o zamandan bu yana kesilmedi. Bir ara 3,60’ı kadar gören dolar o noktadan geriledi. Ancak Fed’den gelen faiz artırım kararı doların daha fazla gerilemesine izin vermedi.

Dolar Kısmi de Olsa Yükselişini Sürdürüyor!

Dün (23 Aralık) sona eren haftada Amerikan Doları yükselişine kısmi de olsa devam etti. ABD Doları bu hafta yüzde 0,26’lık yükseliş kaydetti. Bu yükselişle birlikte dolar haftayı 3,5130 lira seviyesinden kapattı.

Borsa İstanbul (BIST) bu hafta da düşüşüne devam etti. BIST’te işlem gören hisse senetleri bu hafta ortalama yüzde 0,80 değer kaybetti. Hafta içinde en yüksek 78.203,47 seviyesini gören BIST, en düşük ise 76.883,74 puanı gördü. O noktadan bir miktar prim yapan BIST, haftalık kayıplarının tamamını telafi edemeden yüzde 0,80’lik azalışla haftayı 76.972,15 puandan kapattı.

Altında haftalardır devam eden değer kaybı ise devam ediyor. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta da yüzde 0,16 azalarak 127,7 liraya düştü. Bahse konu azalmanın sınırlı olması nedeniyle; geçen hafta sonu 210 liradan satılan çeyrek altının satış fiyatı ise değişmedi.

Euro da Amerikan Doları gibi bu haftayı minik bir karla kapattı.  Bu hafta Euro yüzde 0,14 prim yaptı. Bu primle birlikte Euro haftayı 3,6650 liradan kapattı. Piyasalardaki kısmi hareketlerin kısa vadede sürmesi beklenirken Ocak ayında ABD Başkanlık koltuğuna geçecek Trump’ın etkisinin yeni yılla birlikte görülmeye başlanacağı düşünülüyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.