Advert Advert Advert

Yabancılar Konut ve Mobilya Sektörüne Nefes Aldırıyor

Yabancılar Konut ve Mobilya Sektörüne Nefes Aldırıyor
Yabancılar Konut ve Mobilya Sektörüne Nefes Aldırıyor -

Cüneyt Yanıkçıoğlu yaptığı açıklamada, yabancıların mobilya tercihlerinin Türk ailelerinin tercihlerini 4’e katladığını ve 64 bin liralık mobilya tercihlerinin iç pazara nefes aldırdığını söyledi.

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu yaptığı açıklamada, sektörün iç pazarda yabancılara yaptığı satış ile nefes aldığını söyledi.

İhracat Yapan Firma Sayısı Arttı

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, ‘’ 2016 yılında mobilya ihracatı ihracat fazlası verdi. 2023 hedefleri kapsamında mobilyada ihracat değerini kilogram bazında 3,5 dolardan 7 dolara yükseltmeyi amaçlıyoruz. Türkiye 172 ülkeye, 202 gümrük noktasına ihracat yapıyor. 2015 yılında 400 olan ihracat yapan firma sayısı 2016 yılında 571’e yükseldi. Son 2 yılda komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılar ve küresel hacmin gerilemesi gibi nedenler ile ihracatta istenen artış yakalanamadı ancak yine de gerileme de yaşanmadı’ ’dedi.

Sektörü İç Pazar’daki Yabancılara Yapılan Satış Rahatlatıyor

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu açıklamasının devamında, ‘’ Türkiye, mobilya ihracatında istediği gibi olmasa da başarılı oldu. İhracat başarımızı iç pazarda yabancılara yaptığımız satışlar ile güçlendiriyoruz. 11 milyar dolarlık bir perakende pazarına sahip olan sektörü iç pazardaki yabancıya konut satışı rahatlatıyor. 2016 yılının 11 ayında toplamda 16 bin 549 yabancıya konut satıldı haliyle konut alanlar mobilya tercihini de buradan yapıyor. Özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkeleri vatandaşlarının lüks mobilya harcaması sektörü hareketlendiriyor. Yabancılar genellikle el emeği yoğun ürünleri tercih ediyorlar. Yeni konut alan Türk aile mobilya için 16 bin lira para harcarken, yabancılar ise 64 bin lira para harcıyor. Türkiye’de satılan mobilyaların yüzde 4’ü yabancılara satılıyor’’ dedi.

 

MOBSAD 2023 hedefleri 16 bin 549 yabancıya konut satıldı Ortadoğu Körfez ülkeleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!