Yabancılar Konut ve Mobilya Sektörüne Nefes Aldırıyor

0

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu yaptığı açıklamada, sektörün iç pazarda yabancılara yaptığı satış ile nefes aldığını söyledi.

İhracat Yapan Firma Sayısı Arttı

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, ‘’ 2016 yılında mobilya ihracatı ihracat fazlası verdi. 2023 hedefleri kapsamında mobilyada ihracat değerini kilogram bazında 3,5 dolardan 7 dolara yükseltmeyi amaçlıyoruz. Türkiye 172 ülkeye, 202 gümrük noktasına ihracat yapıyor. 2015 yılında 400 olan ihracat yapan firma sayısı 2016 yılında 571’e yükseldi. Son 2 yılda komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılar ve küresel hacmin gerilemesi gibi nedenler ile ihracatta istenen artış yakalanamadı ancak yine de gerileme de yaşanmadı’ ’dedi.

Sektörü İç Pazar’daki Yabancılara Yapılan Satış Rahatlatıyor

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu açıklamasının devamında, ‘’ Türkiye, mobilya ihracatında istediği gibi olmasa da başarılı oldu. İhracat başarımızı iç pazarda yabancılara yaptığımız satışlar ile güçlendiriyoruz. 11 milyar dolarlık bir perakende pazarına sahip olan sektörü iç pazardaki yabancıya konut satışı rahatlatıyor. 2016 yılının 11 ayında toplamda 16 bin 549 yabancıya konut satıldı haliyle konut alanlar mobilya tercihini de buradan yapıyor. Özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkeleri vatandaşlarının lüks mobilya harcaması sektörü hareketlendiriyor. Yabancılar genellikle el emeği yoğun ürünleri tercih ediyorlar. Yeni konut alan Türk aile mobilya için 16 bin lira para harcarken, yabancılar ise 64 bin lira para harcıyor. Türkiye’de satılan mobilyaların yüzde 4’ü yabancılara satılıyor’’ dedi.

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın