Dünyanın 5. Büyük Güneş Enerjisi Santrali Türkiye’de Kurulacak!

0

Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi dünyamızda artık daha çok bilinir durumda. Yakın gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin, toplam enerji kaynaklarından elde edilen gücün yarısından fazlasını oluşturması bekleniyor. Ülkemiz de bu duruma seyirci kalmıyor. Dünyanın 5. büyük güneş enerjisi santrali yapımı için harekete geçilmiş durumda.

Dünyanın enerji talebi her geçen gün artıyor. Hızla çoğalan insanoğlu, makineleşmesini ve buna bağlı olarak da endüstriyelleşmesini hızla sürdürüyor. Bu durum enerjiye talebi artırırken, doğal enerji kaynaklarının sınırlı olması gelecek adına bilinçli insanları endişeye sevk ediyor.

Bununla birlikte doğal enerji kaynaklarının elde edilmesindeki yöntemler ve bu kaynakların çevreye verdiği zararlar da çevre bilimciler başta olmak üzere milyonlarca insanı tedirgin ediyor. Tüm bu etkenler devletleri yenilebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya yönlendiriyor.

Şişecam Mersin’de Kuracak!

Şişecam’ın Mersin’de bulunan devasa fabrikasının çatısına kurulması için projelendirme çalışması yapılan güneş enerjisi santralinin, dünyanın 5. büyük güneş enerjisi santrali olacağı belirtiliyor. Şişecam’ın fabrikasının çatısına kurulacak olan proje, bu sayede hem daha güvenli, hem de daha kontrol edilebilir şekilde olacak.

Bu konuda açıklamalarda bulunan Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman; montaj çalışmalarının 2017 yılının ilk çeyreğinden itibaren başlayacağını ve kısa sürede tamamlamayı planladıklarını vurguladı. Montajın tamamlanmasının ardından elektrik üretimine başlanmasını amaçladıklarını ve üretilen elektriğin fabrikalarında kullanılacağını söyleyen Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Kırman, projenin tamamlandığında dünya üzerinde çatı üzerine gerçekleştirilmiş en büyük beşinci proje konumunda olacağını vurguladı.

Yenilenebilir enerjinin öneminin farkında olduklarını ve üretilen 6 megavatlık enerjiyle dünyaya zarar vermeden hem de tasarruf sağlayarak ihtiyaçlarını gidereceklerini belirten Prof. Dr. Ahmet Kırman, bu sayede hem kendilerinin hem de ülke ekonomisinin kazanacağını açıkladı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın