Çağrı İşe Yaradı, Konutta Tarihi Rekor Kırıldı

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile konut faizlerindeki yüzde 1’in altına düşüş, düzenlenen kampanyalar ve konut alımlarında kredi kullanımının yüzde 80 oranına çıkartılması ile birlikte konut sektöründe tarihi bir rekor kırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile birlikte konut kredisindeki faiz oranları yüzde 1’in altına çekilmişti ve konut alımlarında kredi kullanım oranı yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkartılmıştı. Tüm bu düzenlemelerin etkisi ile birlikte Cumhuriyet tarihinin konut satış rekoru 2016 yılında kırılmış oldu.

Geçtiğimiz yıl Cumhuriyet tarihinin konut satış rekoru kırılarak Türkiye genelinde tam 1 milyon 341 bin 453 adet konut satıldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, konut satışları yapılan kampanyalar ve düzenlenen faiz oranları ile birlikte yüzde 4 oranında bir artış göstererek rekor kırıldı.

Ziraat Bankası’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile başlattığı konut kredisi kampanyaları ve faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesi ile Ağustos ayı itibariyle gözle görülür bir artış yaşanarak 1 buçuk milyona yakın konut satıldı. Satılan konuların yüzde 18.3’ü ise İstanbul’da oldu. 2016 yılı boyunca yabancı uyruklulara satılan konut sayısı 18 bin 189 olurken, bu sayıdan 3 bin 36 konutun Irak kökenli bireylere satıldığı da açıklanan bilgiler arasında.

Faiz oranı ve kredi kullanım oranlarının aynı tempoda devam etmesi ile 2017 yılı içerisinde konut satış rekorunun tekrar kırılacağını öngören uzmanlar, uzun vadede en kârlı yatırım aracı olan gayrimenkul sektörünün canlılığının 2017’de de devam edeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın