İlk Yerli Baz İstasyonu Tamamlanmak Üzere!

0

ASELSAN öncülüğünde yapımı gerçekleştirilen ilk yerli baz istasyonunun yapımının tamamlanmak üzere olduğu ve Mart ayında kullanıma sunulacağı açıklandı. 

Uzun bir süre önce Ulak isimli proje kapsamında yeni çalışmaların başlatılmasına karar verilmişti. Yapılan teknolojik çalışma ve yatırımlara ASELSAN tarafından da destek verildiği açıklanmıştı. Bunun üzerine yapılan son incelemelerde bir süre önce yapımına başlanan Türkiye’nin ilk yerli baz istasyonu çalışmasında neredeyse sona gelindiği açıklandı. Gerçekleştirilen son çalışmalarında tamamlanması ile birlikte artık projenin mart ayında kullanılmaya başlanacağı belirtildi. 

ASELSAN yetkilileri konu hakkında merak edilenleri yanıtladı. Bunun üzerine kısaca Ulak ismi verilen ilk yerli baz istasyonunun saha testlerinin tamamlanmasının beklendiği ve testlerin başarılı bir şekilde tamamlanması sonrasında canlı şebekeye bağlayarak sorunsuz bir şekilde hayata geçirileceği belirtildi. Teknolojinin en önemli çalışmalarından birisi olan 4.5 G uygulamasının milli imkanlarla birlikte hayata geçirilmesine ve insanlara uyum sağlamasına destek verileceği özellikle belirtiliyor. 

Yapımı tamamlanmak üzere olan ilk yerli baz istasyonunun bir anlamda 4.5 G teknolojisinin ihtiyaç duymuş olduğu tüm kaynaklara ulaşabilmesi amaçlanıyor. Uygulamanın ilk günden bu yana Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından da büyük destek gördüğü özellikle belirtildi. Ulak projesi içerisinde ticari mobil ağları, askeri haberleşme sistemleri, acil haberleşme ağları ve kamu güvenliği ağları gibi çeşitli uygulamaların sistem içerisinde kullanılması adına ilk yerli baz istasyonunun üretilmesi amaçlanmıştı. Beklenilen çalışmanın hayata geçirilmek üzere olduğu ve şimdiye kadar gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında projenin yüzde 80’lik kısmının hayata geçirildiği belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın