Sigaraya Yeni Cezalar Geliyor

0

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalara göre verilen sigara yasaklarının genişletilmesine ve üzerine yeni yasakların ve cezaların eklenmesine karar verildi. 

Sigaranın insan hayatına vermiş olduğu zararları en az seviyeye indirmek ve bu anlamda gerekli çalışmaları tamamlamak için bazı yasakların konulmasına karar verilmişti. Bu yasaklar çerçevesinde sigara ile mücadele döneminde özellikle dışarıda sigara içenlerin, çevrede bulunan sigara kullanmayan kişilerin sağlığını olumsuz anlamda etkilemesini engellemek, bu anlamda sigara kullanımını daha caydırıcı bir hale getirebilmek için çeşitli yasaklar gündeme getirilmişti. Yıllar önce kapalı alanlarda sigara içmenin cezalandırılması ile başlatılan yasaklar yıllar içerisinde geliştirilerek yeni bir sistem haline getirildi. 

Özellikle kapalı mekanlarda sigara kullanımının yasaklanması sonucunda mekanlara teras adı altında bazı alanlar eklenmişti. Bu alanlarda sigara içimi serbestken kışın kapatıldığı için yine kapalı mekan olarak adlandırılmaya başlandı. Bunun ardından Sağlık Bakanlığı konu hakkında harekete geçerek sigara yasağını geçtiğimiz günlerde daha kapsamlı bir hale getirdi. Bunun üzerine artık açılır kapanır tentelerden oluşan, soğuk havalarda yine de kapatılan alanların kapalı alan olarak sayılmasına ve cezaların bu bölge içerisinde de geçerli olmasına karar verdi. Bu konuda sivil denetim programları oluşturan bakanlık güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerinde artmasını önerdi. 

Yapılan cezalandırma sistemi sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ikinci bir hamle özellikle sigara yasağını hiçe sayan işletmeleri yakından ilgilendirecek gibi duruyor. Bazı mekanların verilen cezaları hiçe saydığı ve cezaları ödedikten sonra tekrar sigara içilmesine müsaade ettikleri belirlendi. Bunun üzerine durumun önüne geçebilmek amacıyla sigara yasağını hiçe sayan birkaç kez ceza almış ancak bu konuda herhangi bir önlem almamış olan işletmelerin kapatılması için çalışmalar başlatılacak. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın