Anasayfa Ekonomi OPEC Petrol Piyasası Raporu’nu Yayınladı

OPEC Petrol Piyasası Raporu’nu Yayınladı

Ocak Ayında Petrol Üretimi Düştü

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Ocak 2017 Petrol Piyasası Raporu’nu yayınladı. OPEC’in yayınladığı Petrol Piyasası Raporu’na göre Ocak ayında OPEC günlük petrol üretimi 2016 Aralık ayına göre 890 Bin varil azalarak 32 Milyon 140 Bin varile geriledi. OPEC’in Kasım 2016 tarihinde yaptığı 171. Olağan Toplantısı’nda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne üye ülkeler günlük petrol üretimini 32 Milyon 500 Bin varile indirme kararı almıştı.

OPEC’in yayınladığı Petrol Piyasası Raporu’na göre küresel petrol arzı da Ocak 2017’de geriledi. OPEC verilerine göre Ocak ayında 2016 Kasım ayına göre küresel petrol arzı 1 Milyon 290 Bin varil azalarak 95 Milyon 820 Bin varile geriledi. Ayrıca OPEC’in yayınladığı verilere göre 2017 Ocak ayı küresel petrol arzı 2016 Ocak ayına göre 460 Bin varil azaldı.

OPEC’in yayınladığı verilere göre OPEC’in ham petrol üretimi Ocak ayında bir önceki aya göre 890 Bin varil azalarak 32 Milyon 140 Bin varile geriledi. OPEC’in günlük ham petrol üretimi düşmesi ile OPEC’in küresel petrol üretimindeki payı 2017 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 33,5 geriledi.

Petrol Piyasası Raporu’na Göre Ocak ayında OPEC üyesi ülkeler arasında ham petrol üretimi en çok Nijerya, Libya ve İran’da artarken Suudi Arabistan, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ham petrol üretimi düştü.

Yayınlanan rapora göre Ocak ayında Nijerya’nın günlük petrol üretimi bir önceki aya göre 102 Bin varil artarken Suudi Arabistan’ın günlük petrol üretimi 496 varil düştü. Ayrıca bu yıl geçen yıla göre petrol talebi 1 Milyon 190 Bin varil arttı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

twelve + 13 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,580BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,218TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,553TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler