Maliye Bakanlığı ölçü ve tartılarda yapılan hileleri ortadan kaldırmak için harekete geçecek. 

Son dönemlerde piyasalarda ölçü ve tartı olaylarında çeşitli hilelere başvurulduğunu ve bu sayede vatandaşların kandırıldığını ortaya koyan yetkililer bu durumun önüne geçmek için yeni bir sisteme geçmeye karar verdiler. Maliye Bakanlığı tarafından duruma el konulurken yapılan son açıklamalarda artık ölçü ve tartı işlemleri için özelleştirme sisteminin hayata geçirilmesine karar verildi. Maliye Bakanlığı tarafından gerekli standartların belirlendiği sistemin tüm kontrolü özel şirketler tarafından kontrol altında tutulacak. 

Araç muayene istasyonlarında kurulacak sistemlere benzer yeni bir sistemin kurulmasına karar verildi. Araç, pompa, tartı, ölçü, ambalaj gibi tüm sistemlerin belirli bir standarda göre gerçekleşmesi için bazı çalışmalar tamamlandı. Artık sektörlerin rastgele bir şekilde yapacakları çalışmaların işe yaramayacağı, bu konuda ciddi çalışmaların tamamlanacağı ifade edildi. Maliye Bakanı Faruk Özlü yapmış olduğu açıklamalarda ölçü ve tartı bünyesinde yapılan oyunların ve hilelerin ortadan kaldırılması için daha titiz ve zaman isteyen bir denetimin gerekli olduğunu fark ettiklerini belirtirlerken bu anlamda özel sektöre devredilecek haklar sonrasında artık denetlemelerin daha sık bir şekilde yapılmasını sağlayacakları öğrenildi. 

Vatandaşların bu konuda güvenlerini kazanmak için ölçü ve tartıda meydana gelen hilelere son verilmesine karar verildi. Bu durumda vatandaşların alışverişlerinde ödemiş oldukları paraya karşın aldıkları hizmetin tam olduğundan emin olacakları sistem geliştirildi. Esnafların vatandaşlara en iyi şekilde hizmet vermeleri için ölçüm aletlerini devamlı olarak ölçüm istasyonlarına götürerek kontrollerinin yapılması sağlanacak. Sayaçlarında denetime tabi tutulmasına karar verildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.