100 Milyar Adetten Fazla Sigara Tüketildi

Tütün ve Alkol Düzenleme Kurumu geçen yılın sigara tüketim miktarlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Türkiye 2016 yılında 105 milyar 500 milyon adet sigara tüketti. Geçen yıl ile bir önceki yıl karşılaştırıldığında ise tüketim miktarı yüzde 2,21 oranında artış yaşadı. Tütün sarma makinesinin satış miktarı 19 milyar adetle rekor kırdı. Makaronun satış miktarı 2015 yılına oranla yüzde 116,67’lik artış kaydetti. Bu kalemlerin yanında nargilede kullanılan tütünün üretimi de arttı. Artış yüzde 190,71’lik oranda gerçekleşti. Nargilelik tütünün toplam satış miktarıysa 2088 tonu buldu.

Hükümet tarafından sigara tüketimin azalması için yapılan düzenlemeler ve vergiler sigara tiryakilerini etkilemedi. Tütün ve tütün ürünleri tiryakileri tüm engellemelere rağmen tüketimden vazgeçmedi.

SİGARA İHRACATI ARTTI

Tütün ve Alkol Düzenleme Kurumu açıklamasında sigara ihracatının arttığı belirtildi. İhracat oranının yüzde 5,69 oranında arttığı ifade edildi. Sigara üretiminde üretim merkezleri hem yerli hem de ithal tütün kullandı. Buna göre ithal tütün yüzde 86,67’lik bölümü teşkil etti. Kalan sigara üretimiyse yerli tütünle yapıldı.

“SİGARA İLE MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı verilerin açıklanması sonrasında dernek olarak topladan duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Tütün ve tütün ürünlerinin tüketimine karşı mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Dağlı, Hükümetin bu alandaki politikalarını daha yoğun ve sıkı şekilde yapması gerektiğine işaret etti. Yasal eksikliklere de değinen Dağlı, “Bu konuda açıkların acilen kapatılmasını ve gerekli tedbirlerin zaman kaybedilmeden hayata geçmesini istiyoruz” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.