Olumsuz kış şartlarında artan sebze ve meyve fiyatları Cumhurbaşkanının çağrısı ile destekleniyor ve hükümet tarafından bu konuda bir çalışma yapılması planlanıyor. 

Bu yıl beklenmedik bir şekilde hava şartlarının beklenen sıcaklığın altına düşmesi ve sonrasında uzun süreli bir kışın ortaya çıkması sebze ve meyve fiyatlarına da yansımıştı. Pazarda satılan sebze ve meyve fiyatlarının 1 liradan 7 8 liraya kadar çıkması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmişti. Bunun ardından anormal bir şekilde artan fiyatlar tüketicilerin alım gücünü olumsuz bir şekilde etkilediği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamalarda durumun kabul edilemez olduğunu ifade etmiş ve gereken önlemlerin alınması gerektiğini özellikle belirtmişti. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yapmış olduğu açıklamalarda fiyatların düşürülmesi ve yeni zamların önüne geçilmesi için hal yasasında bazı değişikliklerin yapılması gerektiğine karar verildiğini açıkladı. Hal yasasında yapılacak olan düzenlemeler sonrasında üretici ile tüketici arasındaki zincirin yaklaştırılması amaçlanıyor. Yani bu sayede artık ortada bulunan komisyoncu ve aracıların sayılarının mümkün olabildiğinde düşürülmesi planlananlar arasında yer alıyor. Tarlada 1 lira olan domatesin market ve pazar tezgahlarında 7 8 liraya kadar çıkması bekleniyor. 

Aracı sayısı azaltıldıkça ürünlerin üzerine eklenecek olan fiyat sayısının biraz daha azalması bekleniyor. Kafa karışıklığının oluştuğu tespit edildiği için bu durumda ürün sınıflandırması yöntemi kullanılacak. Sebze ve meyve hallerinin ortak bir pazar alanı içerisinde büyük bir alanda toparlanması sağlanacak. Her ilçe ve beldede bulunan hallerin karmaşaya sebep olduğu belirlendiği için bu konuda büyük alanların tek bir hal olarak belirlenmesi sağlanacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.