Gündem Hal Yasasında İlk Uygulama Konya'da Olacak

Hal Yasasında İlk Uygulama Konya’da Olacak

Son Güncelleme:

Bakanlık tarafından yapılan hal yasası açıklaması sonrasında ilk birleştirici uygulamanın Konya’da yapılmasına karar verildi. 

Son dönemlerde enflasyonun artmasını sağlayan, ekonomik çatlakların oluşması hususunda etkili olan yaş sebze ve meyve fiyatlarının tüketicilerin cebini yaktığı açıklanmıştı. Bunun ardından yapılan son açıklamalara göre Bakanlık duruma müdahale edileceğini özellikle belirtmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamalarda tarlada bir liradan satılan ürünün pazar ve market tezgahlarında 7 8 liraya kadar çıkmasına tepki gösterirken bu konuda hükümetin bazı destekler vermesine ve fiyatların düşürülmesi için çalışmalar gerçekleştirmesini istemişti. Yapılan çağrı sonrasında bakanlıklar harekete geçti ve konu hakkında görüşmeler başladı. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yapmış olduğu açıklamalarda sebze ve meyve fiyatlarının tüketicilere ulaştığı aşamada gereğinden fazla pahalı olmasının önüne geçmek için hal yasasında bazı değişikliklerin yapılmasının uygun olduğunu ifade etti. Bunun ardından sebze ve meyve fiyatlarının yapılacak değişiklik sonrasında düşmesi bekleniyor. Daha önce de yapılan değişiklikler sonrasında fiyatların düşeceği söylenmiş ancak tam tersi fiyatlarda meydana gelen artış tüketicilerin alım gücünü ciddi oranlarda etkilemişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sadece soğuk havaların bahane edilerek fiyatların yükseltilmesinin doğru bulunmadığı açıklandı. 

Fiyat istikrarının düzenli olarak gerçekleştirilmesi için mutlaka altyapının bu şartlara uygun olarak düzenlenmesi gerektiği belirtildi. Hal yasası değişikliği ile birlikte aracıların ve komisyoncuların aradan çıkarılması gerektiği belirtildi. Bu sayede üretici ile tüketici arasındaki mesafe yakınlaşmış olacak. Hallerin parça parça değilde her ilde tek bir hal olarak büyük bir alanda toplanmasına karar verildi. Hükümet tarafından gerekli alanların sağlanması beklenirken bu uygulamanın ilk gerçekleştirilmesi beklenen ilin Konya olacağı açıklandı. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,147BeğenenlerBeğen
7,200TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,494TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler