Siber Saldırı Hedefinde Türkiye Var!

0

Yabancı bir siber güvenlik şirketi tarafından yapılan incelemelerde 2016 yılında siber tehdit listesinin ilk sırasında Türkiye yer alıyor. 

Teknolojinin gelişmesi ve boyut atlaması sonucunda artık ülkeleri zor durumda bırakmak için gerçekleştirilen saldırıların sanal ortam üzerinden siber saldırı adı altında gerçekleştirildiği biliniyor. Avrupa’nın en büyük siber güvenlik şirketi olarak bilinen FireEye şirketi tarafından 2016 yılı için özel bir çalışma başlatıldı. Siber saldırıya maruz kalan ve bu durumla en fazla başa çıkmak zorunda kalan şirketin belirlenmesi için çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmaların ardından geride bıraktığımız 2016 yılı içerisinde siber saldırıya en çok maruz kalan ülkenin Türkiye olduğu açıklandı. 

Bir süredir Türkiye üzerinde oynanılan oyunlar arasında siber saldırının da gerçekleştiği belirlenmişken özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu rakamın giderek arttığı belirlendi. Siber saldırıya maruz kalan ülkelerin genellikle dünya çapında gelişim gösteren, ekonomik ilerleme sağlayan ülkelere yönelik olduğu açıklanırken ilk sırayı Türkiye’nin alması dikkat çekti. Yapılan değerlendirmelerin ardından siber saldırı oranının yüzde 77 ile adeta rekor kırdığını ortaya koydular. Avrupa ülkeleri arasında Türkiye’nin dahil edilmediği farklı bir liste hazırlandığında bu listede başı yüzde 19’luk bir oran ile Almanya çekiyor. 

Darbe girişiminin ardından ülkemize yönelik gönderilen kötü amaçlı yazılımların sayısının her geçen gün biraz daha arttığı belirlendi. Bu durumda genellikle bilgisayarlara gönderilen kötü yazılımlı programlarda, programların kaldırılması şartı ile karşı taraftan para talep ettikleri öğrenildi. Bu sayede yurt dışında da birçok ülkede milyon dolarların elde edildiği ortaya çıktı. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın