Ana Sayfa Gündem Dev Şirkete Rekor Ceza Geldi!

Dev Şirkete Rekor Ceza Geldi!

-

Rekabet Kurulu tarafından yapılan incelemelerin ardından Mey İçki için karar verildi ve şirkete büyük oranda ceza kesildi. 

En büyük içki firmalarından birisi olan dev şirket olarak adlandırılan Mey İçki geçtiğimiz günlerde çeşitli incelemelere ve değerlendirmelere tabi tutulmuştu. Bu değerlendirmelerin ardından şirketin rekabet kurallarını ihlal ettiği konuşulmuştu. Rekabet kurulu tarafından bu konu hakkında incelemeler başlatılmıştı. Başlatılan incelemelerin ardından sözlü savunma toplantısının da düzenlendiği açıklandı. Soruşturma heyeti tarafından tüm delillerin incelenmesi, sözlü olarak soruşturmanın ele alınmasının ardından Mey İçki hakkında beklenilen karar verildi. Şirketin rekabet kurallarını ihlal ettiği belirtildiği için bu anlamda idari para cezasının verilmesine karar verildi. 

Şirketin pazar genelinde diğer rakiplerinin yapmış oldukları faaliyetlerin zorlaştırılması adına çeşitli çalışmalarda bulunduğu belirlendi. Bu durumun rekabet kurallarına aykırı olduğu belirlendi. 4054 sayılı kanunun 6. maddesi düşünüldüğü zaman bu maddeyi şirketin ihlal ettiği belirlendi. tüm bunların ardından şirketin kar oranları da düşünüldüğü zaman tekrar aynı hatalara düşülmemesi ve caydırıcı olması açısından para cezasının verilmesi uygun görüldü. 

Kurul son kez 16 Şubat tarihinde tekrar toplandı ve kararın tekrar gözden geçirilmesini istedi. Yapılan değerlendirmeler ve çalışmalar tekrar gözden geçirildi. Bunun ardından suçun sabit görülmesinin üzerinden Mey İçki şirketine toplam 155 milyon 782 bin lira değerinde idari para cezasının kesilmesine karar verildi. Bu cezanın dudak uçuklattığı ifade edilirken şimdiye kadar bir şirkete kesilmiş en büyük cezalardan birisi olduğu öğrenildi. Bu rekor ceza karşılığında şirketin 60 günlük süre içerisinde idari mahkemelere başvurma haklarının da mevcut olduğu açıklandı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,603BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,428TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler