Ana Sayfa Ekonomi Yurdışı Varlıklarında Yüzde 2.1’lik Artış

Yurdışı Varlıklarında Yüzde 2.1’lik Artış

-

TCMB AÇIKLADI!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye’nin Uluslararası Yatırım Pozisyonu verilerini açıkladı. 2015 aralık ayı ile 2016 aralık ayı varlıkları oranları arasında ciddi bir artış olduğunu tespit eden TCMB, yükümlülüklerinde azaldığını belirtti.

2015 aralık ayından 2016 aralık ayına kadar Türkiyenin yurdışı varlıkları yüzde 2.1 ‘lik artış göstererek 214.8 milyara ulaştı. Ancak bu yükselmenin yanı sıra yurt dışı yükümlülüklerinde ise yüzde 3 oranında bir azalma ile 570.8 milyar dolar gerilediğini açıkladı.

ULUSLAR ARASI YATIRIM POZİSYONU VERİLERİ İNCELEDİ

Yurtdışı varlıkları ile yurtdışı yükümlülükleri arası farkı tespit eden Uluslararası Yatrırım Pozisyonu (UYP), 2015-2016 aralık sonu oranlarının 356.1 milyar dolarlık açık verdiğ tespitinde bulundu. Bu fark geçtiğimiz dönem verilerin açıklandığında, 2015 sonunda 378.1 milyar dolar aralığında idi.

YURT DIŞI YERLEŞİKLERİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Yurt dışında yaşayan ülkemiz vatandaşalarının bu anlamda önem taşıdığını belirten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, portföy yatırımlarda 3.4 milyar dolarlık bir gerileme olduğunu belirtti. Ayrıca yerleşiklerin hisse senedi bazında stok oranları ise; yüzde 11.7 lik bir düşüş yaşayarak 35.5 milyar dolara geriledi.

Bunun yanı sıra belirtilen tarih aralığındaki yıllarda yur dışı yerleşiklerinin diğer yatırımlarda 2.7 milyar dolarlık artışı da gözlenmekte. Diğer yatırımlar adı altında yurt dışında yaşayan Türk vatandaşının Merkez Bankasında ki kredi hesapları da yüzde 38.4 azalarak 800 milyon dolar seviyesinde seyretti.

BANKALARIN KREDİ STOKU AZALIŞTA

2016 aralık ayı ile 2015 yılı aralık ayı oransal çalışması sonucunda bi diğer göze çarpan konu ise bankaların kredi stoklarında ki azalma oldu. Bankaların toplam kredi stoku yüzde 4.2 azalışa geçti. Bu azalışla 89.1 milyar dolar seviyelerinde bir rakam ortaya çıktı. Ancak diğer sektörlerin toplam kredi stoklarında aksine 4.6 lık bir artış görülmekte. Bu artışla beraber ortaya çıkan rakam 99.9 milyar dolar seviyelerinde.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler