TCMB 1 Milyar Dolarlık Swap İhalesi Açtı

TCMB TL Depo Karşılığı Döviz Depo İhalesi

Türkiye Merkez Bankası enflasyon verilerinin yüksek gelmesinin ardından ve Dolar/TL kurundaki yükselişe müdahale etmek için kullandığı swap ihalelerine bir yenisini ekledi. TCMB Salı günü 1 Milyar Dolarlık TL depo karşılığı döviz depo ihalesi açtı.

Bankacılar tarafından swap ihalesi olarak nitelendirilen TL depo karşılığı döviz depo ihalesi Türkiye Merkez Bankası’nın belli bir vade ile bankalara TL karşılığında döviz sağlaması olarak açıklanıyor. TCMB TL depo karşılığı döviz depo ihalesini likidite yönetim aracı olarak kullanarak Dolar/TL kuruna müdahale ediyor.

Türkiye Merkez Bankası haftanın ikinci işlem gününde 1 Milyar Dolar tutarında ve 1 hafta vadeli TL Depo karşılığı döviz depo ihalesi açtı. TCMB 1 hafta vadeli swap ihalesinin ihale tutarını 1 Milyar Dolar olarak belirlemesine rağmen ihaleye 500 Milyon Dolar teklif geldi ve TCMB ihale karşılığında 1 hafta vadeli 500 Milyon Dolar verdi.

Türkiye Merkez Bankası 1 hafta vade ve 1 Milyar Dolar tutarında açtığı TL depo karşılığı döviz depo ihalesinde son dönemde olduğu gibi TL’nin faiz oranını yüzde 11 olarak belirlerken dolar faiz oranını yüzde 0,75 olarak belirledi. TCMB 26 Ocak tarihinde buyana swap ihalelerinde Türk Lirasının faiz oranını yüzde 11 olarak belirliyor.

TCMB 18 Ocakta ilk açtığı swap ihalesinde ihale tutarını 500 Milyon TL olarak belirlemişti ve zamanla ihale tutarını kademeli olarak artırdı. Aynı zamanda açılan ilk swap ihalesinde TL faiz oranını yüzde 8 olarak belirleyen TCMB TL faizini de kademeli bir şekilde yükselti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.