Kamu İşçileri İçin Zam Pazarlığı

Türk İş kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçinin 2017-2018 döneminde ne kadar zam alacağını belirlemek için toplantılara başlamaya hazırlanıyor. 

Kamuda yaklaşık 200 bin kadar işçinin çalıştığı belirlenmişti. Bunun ardından her yıl verilen zamlarla birlikte piyasalara ayak uydurmaları beklenen maaşları ile birlikte ne kadar zam alacakları da bu dönemde belirleniyor. Türk İş Sendikası tarafından görüşecek olan zam oranları için yeni bir toplantı yapılması planlanıyor. 2017-2018 yılı dönemi içerisinde zam oranlarının belirlenmesi bekleniyor. Şimdilik sendika içerisinde görüş ayrılıklarının ve fikirlerinin değerlendirmeye alındığı ortaya çıktı. 

200 bin işçinin karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinde çalıştığı düşünüldüğü zaman toplu iş sözleşmelerinin Ocak ve son olarak Şubat ayı itibariyle sona erdiği belirlendi. Toplu iş sözleşmelerinin tamamlanmasının ardından yeni sözleşmelerin yapılması bekleniyor. Bu konuda işçi sendikaları ile yapılacak görüşmede enflasyon ve ardından piyasa değerlendirmelerine göre yeni zam oranlarının ne kadar olacağı ve bu şekilde maaşlara nasıl yansıyacağı merak konusu haline geldi. Türk iş sendikasındaki yetkililer ile hükümetin kısa bir süre içerisinde masaya oturarak pazarlıklara başlaması bekleniyor. 

Çalışma şartlarının da oturulacak masada görüşülmesi bekleniyor. Yapılacak olan toplantıda zam oranlarının görüşülmesinin ardından işçiler üzerinde yer alan ağır vergi yükümlülüklerinin de görüşülmesi planlanıyor. Ağır vergi yükümlülüklerinin işçilerin üzerinden kaldırılması ve bunun ardından yükümlülüklerin hafifletilmesi için çalışmaların başlatılacağı da konuşulanlar arasında yer alıyor. Ücretli çalışanların işverenler ile aynı oranda vergi ödemesinin adaletsizlik olduğuna dikkat çeken yetkililer bu konuda yeni çalışmalar yapmaya hazırlanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.