Ana Sayfa Gündem Asgari Ücret Hakkında Flaş Açıklama!

Asgari Ücret Hakkında Flaş Açıklama!

-

Resmi Gazetede yayınlanan yeni düzenlemeler kapsamında asgari ücret hakkında milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni kararların alındığı açıklandı. 

2015 yılında asgari ücret artırımında büyük bir artış gözlemlenmişti. Hükümet seçimlerinin olması nedeniyle pek çok partinin asgari ücretliler konusunda çeşitli çalışmalar yaptıkları ancak Ak Partinin seçilmesinin ardından vadedilen uygulamanın hayata geçirilmesi sonrasında asgari ücretin 1300 lira olmasına karar verilmişti. Ödemeler yapılırken ilave işveren masraflarının maaşlardan mı karşılanacağı yoksa bu doğrultuda yeni kesintilerin mi yapılacağı merak konusu haline geldi. Bu durum karşısında devlet yeni düzenlemelere giderek yeni tartışmaların önüne geçip bir adım atarak aylık SGK matrahı 2550 liranın altında olanlar için aylık olarak 100 lira destek verilmesine karar verilmişti. 

Yeni yılın girmesi ile birlikte işverenler arasında rekabet gücünün artırılması, istihdam oranlarının yükseltilmesi ve çalışmaya teşvik edilmesi için asgari ücret desteğinin yeni yılla birlikte tekrar devam etmesine karar verilmişti. Bu durum ile birlikte bir süredir hükümet tarafından yeni düzenlemelerin yapıldığı belirlenmişti. Yapılan düzenlemelerin sonuç vermesi ile birlikte Resmi Gazetede yayınlandığı açıklandı. 

Yeni uygulama ile birlikte asgari ücret desteğinin geçen yıla göre artırıldığı belirlendi. Destek tutarının Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmesi için geçtiğimiz haftalarda bir düzenleme yapılmış ve bu durum kabul edilmişti. Bunun ardından geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede esas gün sayısının tespit edilmesi için uygulanan ve esas alınan prime esas günlük kazanç oranlarının bu yıl için 110 liraya kadar yükseltilmesine karar verildi. Günlük destek tutarı hesaplamaları yapıldığı zaman bu oranın 3.33 lira olduğu açıklandı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,620BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,432TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler