Ana Sayfa Ekonomi Piyasalar Fed’in Martta Faiz Arttıracağını Düşünmüyor

Piyasalar Fed’in Martta Faiz Arttıracağını Düşünmüyor

-

Fed’in Martta Faiz Arttırma Olasılığı Düşük

Çarşamba günü akşama saatlerinde yayınlanan Ocak ayı FOMC tutanaklarında faiz artırımı ile ilgili ipuçları yer aldı. Yayınlanan Ocak ayı Fed tutanaklarında çoğu Fed yetkilisinin ekonomik görünümün devam etmesi halinde yakın bir zamanda faiz artırılması gerektiğini savunduğu görüldü.

Ocak ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanaklarını yorumlayan piyasalar Mart ayında Fed’in faiz arttırmayacağını düşünüyor. Fed toplantı tutanaklarında aşağı yönlü risk olduğunu düşünen ve ekonomide daha fazla netlik isteyen yeklilerin bulunması nedeniyle finansal piyasalarda Fed’in Martta faiz artırmayacağı algısı oluşmuş durumda.

Finansal piyasalarda yapılan yorumlarda Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 2017 yılında fazla faiz artırımına gitme konusunda uzlaşıldığı yer alırken Komite’nin 2017 yılında 3 faiz artırımına gideceği de düşünülüyor. Piyasa yorumlarına göre faiz artırımı konusunda yetkililer arasındaki en büyük uyuşmazlık zamanlama konusunda yaşanıyor.

Finansal piyasaların yanı sıra uzmanlarda Fed toplantı tutanaklarını yorumladı. Uzmanlar ABD ekonomisinin 2017 yılında iyi sinyaller vermesine rağmen faiz artışı için ekonomik verilerin beklentileri karışılması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca uzmanlar enflasyondaki yükselişin yeteri kadar olmaması nedeniyle aşağı yönlü enflasyon riskinin olduğunu ve bu yüzden Fed’in faiz arttırmadığını düşünüyor.

Bunlarla birlikte uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s da Fed toplantı tutanaklarını yorumladı. Standart & Poor’s (S&P)  Fed’in 2017 yılında 3 faiz artışı yapacağı ve FOMC tutanaklarına göre Komite’nin yılının ilk faiz artırımını muhtemelen Mayıs ayında yapacağı öngörüsünde bulundu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,618BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler