Tüpgaz Fiyatları Tartışmalara Neden Oldu

0

Tüpgaz firmaları üzerinde yapılan incelemeler sonrasında firmaların il il fiyat listeleri çıkarıldı ve bu listeler sonrasında firmaların tutturabildikleri fiyatlardan satış yapmaları dikkat çekti. 

Doğalgazın son zamanlarda tüm ülke genelinde yayılması ve kullanım alanlarının giderek artması sonucunda son zamanlarda tüpgaz sisteminin köşeye itilen ve konuşulamayan bir durum olduğu ifade edildi. Ancak ülkede hala tüpgaz kullanımının yaygın olduğu düşünüldüğü zaman bu durumun çözülmesi ve konuşulması gereken bir sorun olduğu ifade ediliyor. Son yıllarda yeni yapılan tüm evlerde ocak ve banyo sistemleri doğalgaza bağlandığı için bu konuda herhangi bir sorun yaşanmıyor. Ancak doğalgazın yaygınlaşmasının yanı sıra hala bazı bölgelerde tüp kullanımının varlığı dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. 

2015 yılı verileri incelemeye alındığı zaman 185 bin ton tüpgaz satışının gerçekleştiği açıklanmıştı.185 bin adet tüpgazın maddi değeri inceleme altına alındığı zaman 1.3 milyar lira ettiği belirlendi. Piyasanın küçülmesine rağmen hala değerli olması dikkat kaçıyor. Tüpgaz fiyatlarının il il piyasalara göre belirli oranlarda satışının gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Ancak vatandaşların yapmış oldukları şikayetler sonrasında belirlenen fiyatlar üzerinden değil de şirketlerin kendi isteklerine göre fiyat belirledikleri ortaya çıktı. 

Sadece bununla kalmayıp KDV dahil oranlarında eklenmesi ile birlikte fiyatların gittikçe yükseldiği öğrenildi. Hemen hemen tüm firmalar için büyük tüpün 83 84 lira üzerinden satışının gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Bunun ardından fiyatların 87 liranın üzerine çıkmasının tehlikeli olduğu öğrenildi. Bu gibi firmaların denetlenmesi gerektiği öğrenildi. küçük kentlerde de piyasaların çok üzerinde satılan fiyatların çeşitli şikayetlere neden olduğu öğrenildi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın