Ana Sayfa Gündem İlaç Sıkıntısına Yeni Çözüm!

İlaç Sıkıntısına Yeni Çözüm!

-

Fiyatların her yıl düzenlenmesinin ardından Ocak ayında bazı ilaç sıkıntıları gündeme gelmeye başlamıştı. Bunun ardından ilaç sıkıntısının önüne geçmek için mevzuatta birtakım değişikliklerin yapılmasına karar verildi. 

İlaç sektörünün her geçen gün biraz daha büyüdüğü düşünüldüğü zaman bu konuda meydana gelen sıkıntılarında gündeme gelmesi dikkat çekiyor. Özellikle ilaç piyasasında yaşanan sıkıntıların kısa süre içerisinde vatandaşları da etkilemesinden dolayı bir çözüm yoluna gidilmesi gerektiği belirlendi. Bunun ardından yaşanan sorunların genellikle her yıl ilaç fiyatları üzerinde yapılan piyasa değerlendirilmesi ve sonrasında fiyat değişikliklerinin ardından yaşanmaya başladı. 

Bu konuda ilaç fiyatlarının tekrar düzenlenmesi içi yeni bir mevzuat hazırlanmasına karar verildi. Genellikle her yılın başında ilaç fiyatlarında yaşanan artışlar sonrasında fiyatların hayata geçirilmesi için geçen süre içerisinde depolarda ilaç sıkıntısının yaşanmaya başladığı öğrenildi. Yeni mevzuat düzenlemelerinin ardından artık ilaç fiyatlarında meydana gelen artış hızlı bir şekilde fiyatlara yansıyabilecek. Bunun ardından ilaç fiyatlarında meydana gelen değişikliğin sadece 5 gün içerisinde piyasalara yansıması bekleniyor. Bu durum karşısında ilaçların zamlı fiyatlardan satılması için depolarda tutulmasının önüne geçilmesi engellenmiş olacak. 

Daha önceki dönemlerde zamlı fiyatların hemen ardından piyasalarda fiyatların uygulanmaya başlaması biraz daha sürdüğü için bu anlamda ilaç firmalarının piyasaya hızlı bir şekilde ilaç vermedikleri, bu sayede planlarının genellikle ilaç fiyatlarını zamlı olarak satmak istedikleri öğrenildi. 

Bu durumun önüne geçilmesi için 5 iş günü içerisinde zamlı fiyatların piyasalara geçilmesi sağlanacak. Her yılın başında belirlenen zam oranlarının ilaçlara uygulanmasının ardından 45 gün içerisinde piyasalardaki etkileri devam ederken bu durum 5 günlük süreye düşürüldü. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,600BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,429TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler