Ana Sayfa Gündem E- Devlet Belgeleri Resmi Belge Olacak

E- Devlet Belgeleri Resmi Belge Olacak

-

E-devlet sisteminin geliştirilmesinin ardından vatandaşların pek çok işlemi ve bilgiyi bu sistem üzerinden gerçekleştirmeleri büyük fayda sağlarken konu hakkında yeni bir düzenlemenin hayata geçirilmesine karar verildi. 

E-devlet sistemi vatandaşların resmi işlemlerini görmeleri, kontrol etmeleri ve bazı işlemleri hızlı bir şekilde tamamlamaları için kurulan bir sistem oldu. Sistemin kurulmasından bu yana herkesin kendi kimlik bilgileri ve aldıkları bir şifre yardımı ile sisteme girebildikleri ifade ediliyor. Bu sistemde cezalar, devlet kurumlarına ait bilgiler ve daha pek çok bilginin yer alması dikkat çekiyor. E-devlet sistemi üzerinde de hükümet tarafından vatandaşların lehine olan yeni bir düzenlemenin yapılmasına karar verildi. 

Nüfus Hizmetleri Kanunun Uygulanmasına İlişkin yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik adı altında detaylı bir uygulama yapıldı. Bu uygulama sonrasında alınan kararların hayata geçirilmesi için Resmi Gazetede yayınlandı. Resmi Gazete yayınlanan değişiklikler sonrasında İçişleri Bakanlığı tarafından yönetmelik değişikliğinin uygulanmasına karar verildi. 6 Şubat tarihinde Bakanlar Kurulundan kararın çıktığı açıklandı. Daha önce 2009 yılında Nüfus Hizmetleri Kanununda bazı değişiklikler yapılmıştı. Bunun ardından yeni düzenlemenin 6 Şubat tarihinde yapıldığı açıklandı. 

E-devlet üzerinden alınan nüfus bilgilerinin artık devlet kurumlarında da resmi belge olarak sayılmasına karar verildi. Alınan son kararlar çerçevesinde e-devlet üzerinden alınan nüfus belgelerinin resmi kurumlardan alınmış belgelerle aynı kategori içerisine girmesi sağlanacak. Düzenleme sonrasında internet üzerinden alınacak olan nüfus kayıt örnekleri, yerleşim yeri belgeleri, nüfus idarelerinden alınmış olan resmi belgelerin herhangi bir farkının olmayacağı açıklandı. Bu durum vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlanacak. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,609BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,428TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler