Ana SayfaGündem50 Bin Lira İçin Naylon KOBİ Kurulmuş

50 Bin Lira İçin Naylon KOBİ Kurulmuş
5

-

KOSGEB tarafından 50 bin liralık faizsiz kredi desteği verileceğinin duyurulmasının ardından pek çok kişinin destek alabilmek için pasif ve naylon şirketler kurdukları öğrenildi. 

Küçük ve orta ölçekli olan işletmelerin can suyuna ihtiyacı olduğunu düşünen hükümet her yıl olduğu gibi bu yılda faizsiz destek çalışmalarını harekete geçirdi. Geçtiğimiz yıl sicil affının hayata geçmemesi nedeniyle bankalarla sorun yaşamış olan binlerce kişinin destek ödemeleri alamadıkları öğrenildi. Yeni yılda daha fazla esnafa ve işletmeye ulaşmayı hedefleyen devlet yapmış olduğu düzenlemeler sonucunda sicil affını ortadan kaldırarak daha çok kişiye ulaşmayı hedefledi. Yapılan destekten 461 bin kişi ve işletmenin yararlanacağı açıklanmış ve bu konuda bir rekor kırılmıştı. 

KOBİ’lerin geliştirilmesi, büyümesi ve maddi sıkıntılarının ortadan kaldırılması için verilen KOSGEB kredilerinde 50 bin liralık sıfır faizli kredilerin verileceğini duyanlar sadece KOBİ’ler olmadı. Bu durumdan faydalanmak isteyen, durumu avantaja çevirmek için gün sayan binlerce dolandırıcının zaman kaybetmeden harekete geçtikleri yapılan incelemeler sonrasında ortaya çıktı. Verilecek olan kredilerden yararlanmak isteyen binlerce dolandırıcının paravan şirket kurarak kredi başvurusu yaptıkları öğrenildi. Ancak durumdan şüphelenilmesi üzerinde tüm şirketlerin mali kayıtlarına bakılmaya başlandı. Yapılan incelemeler sonrasında pek çok yeni kurulmuş, herhangi bir mali kaydı bulunmayan paravan şirketin belirlendikten sonra elendiği açıklandı. 

Geçtiğimiz yıldan bu yana destek kredileri için başvuru toplamının 770 bin 976 olduğu açıklandı. Tüm bu başvuru yapan şirketler arasından 114 bin 302’sinin denetimler sonucunda elendiği öğrenildi. Herhangi bir mali kayıtlarının bulunmaması, pasif işlemlerde yer almaları naylon şirketler olduklarını ortaya koydu. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol