Ana SayfaGündemDomatesin Ekonomiye Katkısı Büyük

Domatesin Ekonomiye Katkısı Büyük
D

-

Domates üreticileri tarafından yapılan açıklamalar sonrasında sofraların vazgeçilmezi olarak ifade edilen domatesin ekonomiye olan katkısının 12.7 milyar lira olduğu belirlendi. 

Türk sofraları ve yemekleri için vazgeçilmez olarak bilinen domatesin üretiminde son zamanlarda bazı sıkıntıların meydana geldiği öğrenildi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından konu hakkında detaylı bir açıklama yapıldı. Domates üretiminde bazı sıkıntıların yaşandığı belirlenirken bu konuda yetkililerin sorunları çözebilmek için bazı adımlar atması planlanıyor. Yapılan detaylı değerlendirmelerin ardından domatesin ülke ekonomisine olan katkısının 12.7 milyar lira olduğu belirlendi. 

Şemsi Bayraktar konu hakkında yapmış olduğu açıklamalarda domates üretiminin payının tüm sebze üretimi içerisindeki payı düşünüldüğü zaman yüzde 40 olduğu belirlendi. Domates üretiminin ülke için ne kadar önemli olduğu bu sayede bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Domates üretimi dünya genelinde inceleme altına alındığı zaman yıllık olarak 11.85 milyon tonluk üretim kapasitesi ile dünya ülkeleri arasında 4. sıraya yükseldiği belirlendi. Çin, Hindistan ve ABD ülkelerinin ardından dördüncü sırada geldiği öğrenildi. 

Dünya domates ihracatı arasında toplam ihracat oranı düşünüldüğü zaman domates ihracatının yüzde 62 olduğu belirlendi. Domates ihracatı düşünüldüğü zaman aslında Hollanda’nın Türkiye’nin çok gerisinde olduğu üretimlerle bu durumu belli ettiği, ancak sonrasında domateslerin üzerine tekrar bir katma değer vergisini koyarak ihracat oranlarını da büyük oranda artırdığını bir kez daha ortaya koymuş oldu. Her yıl yapılan üretimler arasında salçalık domates üretiminin her geçen gün biraz daha arttığı belirlendi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol