Gündem İşçinin Yüzünü Güldürecek Düzenlemeler Geliyor

İşçinin Yüzünü Güldürecek Düzenlemeler Geliyor

Son Güncelleme:

İşçinin işten ayrıldıktan sonra konu hakkında açacağı dava süresi, eksik prim davası gibi sorunların çözümü için yeni imkanlar geliştiriliyor. 

İşçi ve işveren arasında yaşanan sorunlara her geçen gün yenisi eklenirken bu konu hakkında yeni düzenlemelerin hayata geçirildiği ifade ediliyor. Bu süreç içerisinde sorunların çözümü için gerçekleştirilen düzenlemelerin işçilerin yararına olduğu görülüyor. Basit bir değerlendirme yapıldığı zaman ekonomik anlamda açılan davaların çok büyük bir kısmının işçi ve işveren arasında gerçekleşmesi bu sorunların çözümünü zorunlu hale getirdi. Bunun ardından iş mahkemelerinin bu konularla çok fazla meşgul edilmesini engellemek amacıyla yeni birtakım düzenlemelerin hayata geçirildiği öğrenildi. 

İşçi ve işverenler arasında meydana gelen sorunların başında kıdem tazminatının gelmesi dikkatlerden kaçmıyor. Bu süreç içerisinde iş mahkemelerinin süresini kısaltmak ve çıkan anlaşmazlıkların daha fazla sürmeden sonlandırılmasını sağlamak amacıyla uzlaşma getirecek bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesine karar verildi. Son zamanlarda işçinin işyerinden ayrıldıktan sonra konu hakkında işverene açacağı davanın süresi iki yıla düşürülmüştü. İki yıl geçtikten sonra bu konu hakkında işverene başvuru yapmak doğru olmayacaktı. Henüz hayata geçirilemeyen bu uygulama 10 yıl olarak uygulanırken birden 2 yıla düşürülmesi olumlu bir adım olarak karşılanmadı. Yapılan uzlaşma çalışmalarının ardından 5 yılda karar kılınması dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı. 

Bu süreçte zaman aşımı konusunda yeni bir çalışmanın yapılması halinde 3 yıla indirilmesine karar verildi. Bir süre önce mahkemelere gitmeden önce arabulucuya gidilmesi konusunda yapılan düzenleme kabul görürken bu süreç içerisinde sendikalar şikayetlerini çekerek durumu yaygınlaştırmaya karar verdiler. Bu sayede sorunların daha hızlı çözülmesi planlanıyor. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,638TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,527TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler