Ana SayfaEkonomiİrlanda, Lüksemburg'u AB'ye Şikayet Etti

İrlanda, Lüksemburg’u AB’ye Şikayet Etti

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  İrlanda da Lüksemburg da Pastanın Hepsi Benim Olsun İstiyor

  Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan İngiltere, İrlanda ve Lüksemburg arasında finans gerilimine neden oldu. İrlanda kendi topraklarında daha fazla finans kurumunun olmasını isterken, Lüksemburg’un rekabet şartları çerçevesinde hareket etmediğini iddia ederek AB Komisyonuna Lüksemburg’u şikayet etti.

  İngiliz basını bu gün İrlanda ve Lüksemburg arasında yaşanan gelişmeleri aktardı. İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini fırsat bilen İrlanda ve Lüksemburg’un finans kurumlarını paylaşamadığı haberlere yansıdı. Her iki ülkede bu süreçte topraklarında daha fazla finans kurumunun olmasını isterken, Lüksemburg Avrupa Birliği Komisyonu’na şikayet edildi. Yönetmelik arbitrajı uyguladığını öne süren İrlanda soluğu komisyonda aldı. İngiliz basınındaki haberlere göre İrlanda Finansal Hizmetler Bakanı Valdis Dombovskis 1 Mart tarihinde şikayeti komisyona iletti.

  Tüm bu gelişmeler henüz yaşanmadan Amerika merkezli AIG şirketi, tercihini Lüksemburg yönünde kullandığını açıklamıştı. Dünyanın sayılı şirketleri arasında gösterilen AIG Lüksemburg’u Avrupa pazarına yakınlığından dolayı seçtiğini açıklamıştı.

  Bu gelişmeleri hazmedemeyen İrlanda ise kendine göre çareler aramaya başladı. Lüksemburg’un finans merkezi kanadından şikayet ardından açıklama geldi. Açıklamayı yapan Nicolas Mackel irlanda’nın iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Amerika merkezli AIG’in Lüksemburg’u tercih etmesi için birçok neden olduğunu vurgu yapan Mackel, bu nedenleri tek tek açıkladı.

  Avrupa Birliğinden ayrılma kararını alan İngiltere, uluslararası platformda faaliyet gösteren bankaların harekete geçmesine neden oldu. 2017’nin başı itibari ile önümüzdeki iki yıllık zaman süresinde Avrupa’daki merkezlerine yenilerini eklemeyi hedefleyen bankalar acil durum planlarını hayata geçirmek için kolları sıvadı. İngiltere2nin finans sektöründeki payı düşünülürse bankaların bu planları uygulamakta haklı oldukları görüldü. Son verilere göre İngiltere’de ülke ekonomisinin yüzde 12’lik bölümünü bu sektörler oluşturuyor. Sektörün en büyük bölümü ise Londra’da yer alıyor. Şehirdeki sektör çalışanı ise 700 binden fazla olarak ifade ediliyor. 

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  66TakipçilerTakip Et
  2,234TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

  ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

  Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

  Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

  Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

  Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

  Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

  Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

  Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

  Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

  Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...