Ana SayfaEkonomiFed’den Beklenen Karar Geldi

Fed’den Beklenen Karar Geldi
F

-

Fed Mart Ayında Faiz Artışına Gitti

ABD Merkez Bankası Fed’in Çarşamba günü yaptığı toplantının ardından faiz kararı belli oldu. Fed’in faiz kararı piyasalarda oluşan faiz artışı beklentilerinin dışına çıkmadı ve Fed 2006 yılından buyana üçüncü faiz artışını gerçekleştirdi.

ABD Merkez Bankası Fed Çarşamba günü düzenlediği toplantıda faizleri 0,25 puan arttırarak yüzde 0,75-1 aralığına yükseltti. Ayrıca Fed Çarşamba günü gerçekleştirdiği toplantıda gecelik repo kolaylığı faiz oranını yüzde 0,75’e yükseltirken gecelik ters repo kolaylığı günlük kapasitesini 30 Milyar Dolar olarak kararlaştırdı. Faiz oranının yüzde 0,75 oranına yükseltilmesine Minneapolis Fed Başkanı Kashkari muhalif olurken Fed 2017 yılında 2 kez daha faiz artışı öngörüsünde bulundu.

Fed toplantısından sonra yapılan açıklamalar da dikkat çekti. Fed toplantısından sonra yapılan açıklamalarda istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiği belirtilirken devam ettirilen genişleyici para politikasının istihdam piyasasının güçlenmesinde etkili olacağı da belirtildi. Ayrıca Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının ardından yapılan açıklamada kısa vadeli risklerin dengede olduğu belirtilirken enflasyon hedefine son çeyrekte yaklaşılabileceği de belirtildi.

Bunlarla birlikte Fed yetkililerinden 14’ü 2017 yılında 3 veya daha fazla faiz artışı yapılabileceğini düşünürken 5 Fed yetkisinin 2017 yılında 4 veya daha fazla faiz artışı yapılabileceği konusunda görüşleri olduğu da biliniyor.

Haftanın üçüncü işlem gününde Fed kararı beklenirken Türk Lirası Dolar karşısında değer kazanmıştı. Dün 3,74 seviyesinde bulunan Dolar/TL kuru Fed toplantısı öncesi 3,71 seviyesine kadar gerilerken Fed’in faiz kararından sonra sert düştü ve 3,67 seviyesine kadar geriledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol