Ana SayfaEkonomiEmekli, Temmuzda Ne Kadar Zam Alacak?

Emekli, Temmuzda Ne Kadar Zam Alacak?
E

-

SSK ve Bağ-Kur Emeklisine Yüzde 3,59, Memur Emeklisine ise Yüzde 4,59 Zam

Emekli vatandaşlar temmuz ayında maaşlarına yapılacak zammın ne kadar olacağını merak ederken, emekli maaşı Temmuz zammı tahminleri şimdiden başladı.

Emekli maaşlarına yapılacak zam için ilk tahminler SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 3,59 oranında, memur emeklileri içinse yüzde 4,59 oranında olacağı yönünde oldu.

Emekli vatandaşlar önce promosyonlarını sonra ikramiyelerini aldı. Şimdi ise Temmuz ayı zammı beklenmeye başlandı. Emeklilerin bu meraklı bekleyişini ise enflasyon oranları belirleyecek.

Ocak ayında alınan yılın ilk zammı ardından, Mart ayının başından itibaren promosyon ödemeleri de başlamıştı. Birçok emekli promosyonlarını aldı. Bu süreç Mayıs ayına kadar devam edecek. Mayıs ayı ile birlikte tüm emekliler istedikleri taktirde promosyon alma imkanı elde edecek. Bunun yanında 30 yıldan fazla çalışmış fakat 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi almış olan vatandaşlara da ek ikramiye ödemeleri yapılmaya başlandı. Bu kapsamda 408 bin kadar memur emeklisine ek ikramiye verilecek. İlk etaptaki başvuru sayısı 90 bin olacak açıklandı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken 2017 yılının ikinci döneminde emekli maaşlarına yeni zam uygulanacak. Temmuz ayında tüm emekli maaşları enflasyon oranında zamlanacak. Buna göre SSK ve Bağ-Kur’dan emekli maaşı alanlar Ocak-Temmuz enflasyon rakamlarına göre zam alacak. Memur emeklilerindeki zam oranı ise toplu sözleşme dahilinde hesaplanacak. 2017’nin ilk altı ayındaki enflasyon yüzde 3’lük sınırı aşarsa memur emeklileri enflasyon farkı kadar zam alabilecek. Aşmazsa memur maaşlarına en az yüzde 4 oranında zam uygulanacak.

Enflasyon oranlarının net rakamlarını ise Türkiye İstatistik Kurumu açıklayacak. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol