Türkiye-Rusya Arasındaki Ticaret Krizi Derinleşiyor

0

İthal Edilecek Tarım Ürünleri Askıya Alındı

Türkiye ile Rusya arasındaki ticari kriz geçen yıl Rus uçağının düşmesi ardından başlamıştı. Bu bir yıllık süreçte Rusya Türkiye’den ithal ettiği birçok sebze ve meyveye kısıtlamalar getirmişti. Şimdi ise tam tersi oldu.

Alınan bilgilere göre Türk ithalatçılar ülkeden alınmakta olan buğday, mısır, ayçiçeği yağı gibi ürünlerin siparişlerini askıya aldı. Başkent’ten yapılan açıklamada herhangi bir yasağın söz konusu olmadığı belirtildi.

Rusya’da faaliyet gösteren bir haber ajansının haberinde ise “Türk ithalatçılar tahıl ürünlerinin bazılarında alımının durdurulduğunu doğruladı” denildi. Bu gelişme üzerine Ekonomi Bakanı açıklama yaparak konuyu aydınlattı. Nihat Zeybekci, “Ülkeden ithalat yapan ithalatçımız bu konuda istekli değil. İthalatçımız Rusya’dan ürün almak istemediğini Bakanlığımıza da iletti” dedi.

Rusya’da yayımlanan bir gazete ise geçtiğimiz hafta bu konu hakkında bir haber yayımlamıştı. Haberde “Türkiye, Rusya’dan vergisiz buğday, Ayçiçek ve mısır yağı ithalatı için izin belgelerini vermiyor” şeklinde bir haber geçmişti. Aynı gazete Rusya’dan ithal edilecek tarım ürünlerine yüzde 130 oranında vergi getirildiğini de iddia etmişti.

Haberin devamında ise şöyle denildi. “Türkiye vergi oranlarını yüzde 130 seviyesine yükseltti. Bu karar Rusya’dan yapılmakta olan ithalatın yasaklanması anlamına geliyor” denilmişti.

Haberin arkasından Ekonomi Bakanlığı açıklama yapmak durumunda kalmıştı. Bakanlık böyle bir yasağın söz konusu olmadığının altını çizerek, “Ülkeden buğday, Ayçiçek ve mısır yağının alımına ilişkin her hangi bir yasağın uygulanmadığını kaydetmişti.

Bu gün gelinen noktada ise bir yasak uygulanmamasına rağmen ithalatçılar Rusya’ya tepkilerini alımları askıya alacak göstermiş oldu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın