İşsizlik sorunu ile mücadele konusunda yapılan çalışmalar sonrasında işsizlik fonundan karşılanacak masraflarla 1 milyon 250 bin gence iş müjdesi verildi. 

İşsizlik sorununun büyümesi son zamanlarda ekonomide meydana gelen çatlağın artmasına neden olmuştu. Bu süreç içerisinde hükümet istihdamı artırmak için çeşitli çalışmalar düzenlemiş ve bu çalışmalar sonrasında istihdam seferberliğinin başlatılmasına karar vermişti. Özel ve kamu sektörü içerisinde istihdam seferberliği kapsamında işe alımlar devam ederken hükümet tarafından da işsizler için oluşturulan fondan destek verilmeye devam ediliyor. 

1 milyon 250 bin gence iş imkanı sağlamak ve tüm imkanların seferber etmek amacıyla işsizlik fonunda birikmiş olan paranın yeni iş imkanları sağlamak adına kullanıldığı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında fon içerisinde bir süredir birikmiş olan 104 milyar 244 milyon liranın işsizliğin azaltılması için kullanılacağı ve istihdam oranlarının korunması için harcanacağı belirlendi. Bu amaçla sadece bu yıl içerisinde 500 bin kişinin iş başı yapmasını sağlayacak olan mesleki eğitim programlarının ve eğitim kurslarının düzenlendiği açıklandı. Bu yıl içerisinde konu gündeme geldiğinde masraflar için 7.9 milyar liradan fazla harcama yapılmasının planlandığı açıklandı.

Yapılan istihdam hamleleri sonrasında geçen yıldan kalmış olan 500 bin istihdam açığının kapatıldığı özellikle belirtildi. Mart ayı itibari ile ortaya çıkmış olan 102 bin açık eleman arayışının da yapılacak yönlendirmeler sonrasında doldurulması planlanıyor. Tüm istihdam çalışmaları sonrasında 1 milyon 250 bin gence iş müjdesi verilmiş oldu. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.